12 C
Olsztyn
piątek, 2 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Niebawem w dzielnicy nad Łyną w Olsztynie pojawi się nowa zabudowa mieszkalna

OlsztynNiebawem w dzielnicy nad Łyną w Olsztynie pojawi się nowa zabudowa mieszkalna

Niebawem w dzielnicy nad Łyną w Olsztynie pojawi się nowa zabudowa mieszkalna. Budynki mają być nowoczesne i jednocześnie nawiązywać do okolicznej architektury. Powstanie tu „druga starówka”?

reklama

Powstaną nowe mieszkania

Nowe budynki będą się mieścić w olsztyńskiej dzielnicy nad Łyną, przy ulicy Knosały. Mają uzupełniać istniejącą zabudowę i nawiązywać do niej stylem architektonicznym, a jednocześnie być bardzo nowoczesne. Jak uda się to połączyć, zobaczymy najprawdopodobniej już niebawem.

Pierwszy budynek ma stanąć obok Hotelu Wileńskiego, drugi ma graniczyć z kamienicami wybudowanymi przez Masbud.

reklama

Swego czasu miała tu powstać „druga starówka” Olsztyna. Według zamysłów miała przyciągać turystów tak jak Stare Miasto. Teren przy ulicy Knosały jednak nie do końca spełniał te założenia.

Na pewno warto zauważyć zrewitalizowane budynki historyczne – tartak Raphaelsohnów, zajezdnię tramwajową czy willę nad Łyną, jednak nowoczesna architektura nie przyciągała uwagi.

reklama

Budynki zaprojektował znany architekt

Istnieje szansa, że nowa zabudowa będzie wprowadzała ciekawe rozwiązania. Autorem projektu jest olsztyński architekt Damian Cyryl Kotwicki, znany i ceniony na całym świecie za wysoki poziom rozwiązań.

Powstanie wielkie centrum handlowe przy ul. Sielskiej w Olsztynie!

Budynki mają mieć nowoczesną architekturę i jednocześnie stanowić kontynuację już istniejącej zabudowy, przez co cała dzielnica ma być urbanistycznie bardziej spójna. Budowa ma się rozpocząć niebawem.

– Już wkrótce powstaną tu dwa budynki. Jeden z nich będzie kontynuacją pierzei przy hotelu Wileńskim – powiedział cytowany przez „Gazetę Wyborczą” Damian Kotwicki.

Drugi budynek ma sąsiadować z kamienicami wybudowanymi przez Masbud. Oba obiekty mają zostać przeznaczone na cele mieszkalne. W pierwszym powstanie około 50 apartamentów, w drugim – około 20 mieszkań.

– W tym przypadku starałem się sięgnąć po tradycyjne materiały, tak żeby obiekty wpisały się lokalną architekturę. Elewacje i dach wykończone są tradycyjnymi dla Warmii materiałami – płytką i dachówką ceramiczną – opowiadał Kotwicki.

Na parterze mają się znaleźć lokale usługowe.

Olsztyński deweloper triumfuje w plebiscycie OtoDom

– Mamy już pozwolenia na budowę i obecnie trwa praca nad projektami wykonawczymi – zapowiedział architekt.

Co dalej z „drugą starówką” Olsztyna?

Na tym terenie mieszczą się urzędy ratusza (wydział edukacji i wydział komunikacji) oraz siedziba Zarządu Dróg Zieleni i Transportu. „Gazeta Wyborcza” stawia pytanie, czy biorąc pod uwagę zaplanowane inwestycje, te urzędy nadal powinny tu funkcjonować.

Z jednej strony, gdyby je przeniesiono, teren można by było zagospodarować bardziej efektywnie, z drugiej to kosztowna operacja, a środki finansowe z pewnością można by było wykorzystać na inne cele. Mniej obciążającym rozwiązaniem wydaje się zaprojektowanie i wykonanie nowej elewacji, która byłaby lepiej dopasowana do istniejącej zabudowy.

Pytanie, co z opuszczonym klubem Come In, w którym chciano stworzyć centrum kultury. O tych planach ostatnio już nie słychać, a z pewnością takie centrum mogłoby ożywić tę część miasta.

W tym miejscu mają też powstać kolejne bloki.

źródło: Gazeta wyborcza

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ala
25 marca 2023 20:47

Centrum kultury w tej ruinie nad Łyną? Pytam się, skąd na to pieniądze gdy Olsztyn tonie w długach?

Sara
25 marca 2023 07:20

No to juz parku chyba nie będzie, a Lidzie w ścisku też nie chcą żyć. Tam.powinny powstać jakieś lokale gastronomiczne, kawiarnie czy bary mleczne, tego w Olsztynie stanowczo brakuje. Na starówce często muszę zrezygnować z kawiarni bo tłok.

Popularne
Ogłoszenia

Powstanie wielkie centrum handlowe przy ul. Sielskiej w Olsztynie!

Olsztyński deweloper triumfuje w plebiscycie OtoDom