3 C
Olsztyn
wtorek, 23 kwietnia, 2024
reklama

Walka o sprawiedliwość. Mecenas Obara pomógł pokrzywdzonej Pani Hannie

OlsztynWalka o sprawiedliwość. Mecenas Obara pomógł pokrzywdzonej Pani Hannie

Tuż po agresji rosyjskiej, 35-letnia Hanna Kotova uciekła do Polski z Zachodniej Ukrainy wraz z trójką małych dzieci i niepełnosprawnym mężem. Miała nadzieję na ułożenie sobie życia w naszym kraju, z dala od wybuchu bomb, ciągłego poczucia zagrożenia i niepewności o los najbliższych. Niestety, nie wszystko poszło zgodnie z planem…

reklama

Nieuczciwi pracodawcy

Mąż Pani Hanny pozostawał bez pracy ze względu na swoją niepełnosprawność. Pięcioosobowa rodzina nie była w stanie utrzymać się z gwarantowanych zasiłków, mimo pomocy życzliwych osób. Hanna Kotova pracowała dorywczo, bo przy trojgu dzieci w wieku żłobkowo-przedszkolnym i wymagającym pomocy mężu, nie była w stanie podjąć pracy na pełen etat. Niestety, nie trafiła na uczciwych pracodawców i za tydzień sprzątania i mycia okien dostała wynagrodzenie w kwocie …200 złotych.

Ofiara agresji

Najgorsze niestety dopiero miało nadejść. Kobieta stała się ofiarą agresywnej napaści. Agresor połamał jej trzy żebra, co skutkowało rozstrojem zdrowia na okres ponad 7 dni. Sprawą zajął się prokurator. Załamana Hanna Kotova postanowiła wrócić do Lwowa na Wschodniej Ukrainie, gdzie mieszka jej przyjaciółka i gdzie wojna nie jest na razie aż tak drastyczna, jak na zachodzie kraju.

reklama

Pomoc Stowarzyszenia Patria Nostra

Wcześniej zaś poprzez Fundację Dwa Skrzydła UA, z którą współpracuje Stowarzyszenie Patria Nostra, umówiła się na konsultację prawną, udzieloną pro bono przez prawników Stowarzyszenia. Podopiecznymi Fundacji są kobiety, przybyłe do Olsztyna z Ukrainy i zmagające się z różnego rodzaju problemami. I to nie tylko problemami z zatrudnieniem, ale też rozwodami, separacjami, podziałami spadku, należnymi alimentami czy sprawami karnymi.

W sprawę włączył się mecenas Obara

Stowarzyszenie podjęło się zorganizowania działań prawnych, jeśli chodzi o napaść (w tym pełnomocnictwa). W międzyczasie okazało się, że Pani Hanna, która jest niezwykle honorową i prawą kobietą, zapłaciła z góry 1000 złotych za żłobek w miesiącu marcu. Mimo że wiedziała, iż dziecko będzie uczęszczało do placówki tylko przez kilka dni, a cała rodzina wróci na Ukrainę. Prezes Stowarzyszenia Patria Nostra, mec. Lech Obara postanowił skontaktować się z właścicielką Niepublicznego Żłobka i Przedszkola „Marzenie” w Olsztynie, Panią Reginą Gawrych. Wyjaśnił jej, jaka tragedia spotkała Hannę Kotovą.

– Nawet nie zdążyłem zapytać, czy istniałaby szansa, aby wpłacone tysiąc złotych zostało zwrócone naszej podopiecznej. Pani dyrektor, po wysłuchaniu dramatycznej historii Ukrainki, sama zaproponowała, że pieniądze trafią z powrotem do Pani Hanny – opowiada mec. Lech Obara. – Tym bardziej, że zarówno o matce, jak i o dzieciach mogła się wypowiedzieć tylko dobrze…

reklama

Szczęśliwe zakończenie

Pozostało zorganizować spotkanie, które odbyło się w minioną środę w siedzibie Stowarzyszenia Patria Nostra. Było wzruszająco i budująco. Oprócz Reginy Gawrych, pojawiła się na nim też Klaudia Link, dyrektorka żłobka, do którego uczęszczała pociecha Hanny Kotovej.

– Z całego serca dziękuję. Nie spodziewałam się tego. To dla mnie olbrzymia pomoc i bardzo wiele znaczący gest, przywracający mi wiarę w ludzi – podsumowała Hanna Kotova.

Kobieta wraz z rodziną dotarła bezpiecznie do Lwowa i tam próbuje od nowa poskładać swoje życie. Zaś prawnicy Stowarzyszenia będą prowadzić w jej imieniu sprawę karną.

źródło: Stowarzyszenie Patria Nostra

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kierownik robót elektrycznych
25 marca 2024 11:07

Adolf Hitler narodowy socjalista (nazista) składając kwiaty przy grobie marszałka Józefa Piłsudzkiego z polskiej partii socjalistycznej (miedzynarodowy nazista?) zemścił się za berezę kartuską – polski oboz koncentracyjny i oboz zagłady, gdzie polska policja mordowała niewinnych ludzi.

Kierownik robót elektrycznych
25 marca 2024 08:36

Znaczna część polskich mężczyzn i kobiet (inwestorów) nie zachoweje się honorowo tylko dokonuje zbrodni wojennych zbrodni przeciwko pokojowi I zbrodni przeciwko ludzkosci które nie podlegają przedawnieniu. Czy to mężczyzna czy kobieta od roku 1928 wybudowano kilka milionow budynkow mieszkalnych jednorodzinnych w wyniku oszustwa kradzieży zbrodni wojennych zbrodni przeciwko pokojowi I zbrodni przeciwko ludzkosci. Za te zbrodnie ktore się nie przedawniają ponosi odpowiedzialność inwestor (jego spadkobiercy) uprawniony kierownik robót konstrukcyjno budowlanych pelniacy funkcje kierownika budowy oraz powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (urzędnik panstwowy) którzy wspólnie i w porozumieniu dokonali zbrodni na technikach inżynierach projektantach projrktantkach kierownikach I kierowniczkach robót elektrycznych I sanitarnych… Czytaj więcej »

Polecane
Ogłoszenia