20 C
Olsztyn
niedziela, 8 września, 2024
reklama

Ministerstwo Sprawiedliwości wspiera działania Stowarzyszenia Patria Nostra w sprawie „polskich obozów zagłady”

WiadomościMinisterstwo Sprawiedliwości wspiera działania Stowarzyszenia Patria Nostra w sprawie „polskich obozów zagłady"

Działania Stowarzyszenia Patria Nostra dotyczące zmuszenia niemieckiej telewizji publicznej ZDF do przeprosin za nazwanie Auschwitz „polskim obozem zagłady“ otrzymały wsparcie polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości.

reklama

Na prośbę Stowarzyszenia Patria Nostra, MS zwróciło się o skierowanie do Komisji Europejskiej sprawy Karola Tendery, byłego więźnia Auschwitz.

Przy wsparciu pełnomocników – prawników ze Stowarzyszenia Patria Nostra pozwał on ZDF za użycie tego fałszującego historię sformułowania. Krakowski Sąd Apelacyjny 22 grudnia 2016r. w sprawie Karola Tendery przeciwko ZDF nakazał niemieckiej telewizji przeprosiny za obelgę „Auschwitz polskim obozem zagłady”. Wyrok ten już blisko 5 lat czeka na wykonanie na terenie Niemiec. 19 lipca 2018r. Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe (BGH) kłamstwo „polskich obozów” uznał bowiem za „cudzą opinię”. Stwierdził, że ZDF poprzez wykonanie obowiązku przeprosin byłby zmuszony do publikacji i sygnowania „cudzej opinii”.

reklama

Stowarzyszenie Patria Nostra rozpoczęło wieloletnią batalię o prawidłowe wykonanie wyroku SA w Krakowie na terenie RFN i szukało sprzymierzeńców w tej nierównej walce.

W tym tygodniu Wiceminister Sprawiedliwości, Marcin Romanowski powiedział mediom, że po przeanalizowaniu prośby o wsparcie działań, wystosowanych przez Stowarzyszenie Patria Nostra, jego resort uznał, że istnieją przesłanki do zastosowania artykułu 259 Traktatu o Funkcjonowaniu UE.

Artykuł ten stanowi, że:

reklama

Każde Państwo Członkowskie może wnieść sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jeśli uzna, że inne Państwo Członkowskie uchybiło jednemu z zobowiązań, które na nim ciążą na mocy Traktatów.
Zanim Państwo Członkowskie wniesie przeciwko innemu Państwu Członkowskiemu skargę opartą na zarzucanym naruszeniu zobowiązania, które na nim ciąży na podstawie Traktatów, powinno wnieść sprawę do Komisji.
Komisja wydaje uzasadnioną opinię, po umożliwieniu zainteresowanym państwom przedstawienia, zgodnie z zasadą kontradyktoryjności, uwag pisemnych i ustnych.

Źródło: Stowarzyszenie Patria Nostra

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane