7 C
Olsztyn
niedziela, 3 marca, 2024
reklama

Nowy problem Olsztyna: w mieście jest coraz więcej szczurów

OlsztynNowy problem Olsztyna: w mieście jest coraz więcej szczurów

W Olsztynie pojawia się coraz więcej szczurów – szczególnie w Śródmieściu i na Zatorzu. Mieszkańcy się boją.

reklama

Rzecznik Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie Michał Koronowski zapewnia, że ratusz na bieżąco reaguje – deratyzacja jest przeprowadzana interwencyjnie oraz po zgłoszeniu mieszkańców. Zajmuje się tym specjalistyczna firma, w tym roku takie prace odbywały się na ulicy Małeckiego.

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Olsztynie Jerzy Okulicz mówi, że docierają do niego sygnały o szczurach. Ustawia pułapki, ale potrzeba kompleksowych, skoordynowanych rozwiązań: zlikwidowania gniazd. Gryzonie korzystają z wodociągów, sieci ciepłowniczych, przyciągają je wszystkie miejsca, w których produkowana i przechowywana jest żywność.

reklama

Jak pozbyć się szczurów?

Tomasz Zimiński, właściciel jednej z firm deratyzacyjnych, tłumaczy, skąd w miastach biorą się szczury i jak się ich pozbyć.

Gryzonie się pojawiają, gdy ludzie dokarmiają zwierzęta, ptaki, ale jest to także związane z powstawaniem nowych ciepłowni, kanalizacji, przerabianiem burzówek. Często w ziemi pozostają odcięte rury, które dla szczurów stają się szlakiem wędrownym. Przez nie i podkopy mogą dostać się do budynków. Taką okazją może być wymiana centralnego ogrzewania czy kanalizacji – poprzez przyłącze między muszlą a pionem. Gnieżdżą się także w piwnicach i studzienkach.

Tomasz Zimiński zwraca również uwagę na to, że często ludzie wyrzucają do muszli różne rzeczy, w tym resztki pożywienia, co przyciąga gryzonie.

reklama

Jak się ich pozbyć?

– Po prostu trzeba je przyzwyczajać. Należy dokarmiać gryzonie w danym obiekcie przez jakiś czas normalnym jedzeniem, które one lubią, i kiedy się przyzwyczają przez tydzień, dwa, dopiero można dodać do tego jedzenia trutkę, żeby po prostu zaczęły odchodzić – wyjaśnia specjalista.

Na łamach TKO już wielokrotnie sygnowaliśmy ten problem: Horror w piwnicy wieżowca przy ul. Kołobrzeskiej. Szczury zjadały ludzkie zwłoki, Szczur w szkolnej ubikacji ugryzł uczennicę. Co zrobiła dyrekcja i sanepid w tej sprawie?, „Plaga szczurów” na osiedlu. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów

źródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

8 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Falisty
11 lipca 2022 16:26

Może dlatego że miasto nie jest na bieżąco sprzątane, śmieci są odbierane grubo po czasie. Zatorze? Proszę bardzo – zapraszam na róg ul Reymonta i Słowackiego – śmieci leżą obok śmietnika tygodniami a miasto nic w tej sprawie nie robi, chociaż dużo było opisywane – także do prezydenta miasta. Administrator zbk1 też ma to gdzieś

Głupi piotrek
11 lipca 2022 11:24

Prezydencik brudas to i szczury lęgną do niego

Polecane
Ogłoszenia