7 C
Olsztyn
wtorek, 21 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Skryty drapieżniki stracił czujność. Zaskoczył go emerytowany leśnik

OlsztynSkryty drapieżniki stracił czujność. Zaskoczył go emerytowany leśnik

W jednym z mazurskich lasów doszło do niezwykłego spotkania z rysiem. Emerytowany leśnik z Nadleśnictwa Korpele Pan Eugeniusz Zapadka na sobotnim spacerze natknął się na jednego z największych drapieżników, jaki zamieszkuje polskie lasy.

Niezwykłe spotkanie

reklama

Do spotkań tego typu dochodzi rzadko, mimo że krajowa populacja tych zwierząt jest stabilna, to do spotkań z nimi nie dochodzi zbyt często. Jak przekazał Adam Pietrzak, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie „Stanął oko w oko z wygrzewającym się w promieniach słonecznych rysiem”. I jak dodał „Choć ich krajowa populacja jest stabilna, spotkania z nimi należą do rzadkości, ponieważ ryś jest skrytym i czujnym zwierzęciem. Polują przede wszystkim w nocy, dzień zaś spędzają głównie na wypoczywaniu w kryjówce”.

Jest zezwolenie na ograniczenie liczby bobrów na wałach przeciwpowodziowych

Nie wolno ich płoszyć

Zwierzęta te są w stanie przemierzyć średnio 7 kilometrów w czasie jednej nocy, kiedy poszukują jedzenia. W skrajnych przypadkach mogą zrobić nawet 20 kilometrów. Warto przypomnieć, że gatunek jest pod ścisłą ochroną. Jak przekazał rzecznik RDLP w Olsztynie „Musimy pamiętać, że w trakcie korzystania z uroków lasu możemy mieć podobne niepowtarzalne spotkania, podczas których musimy pamiętać o pewnych zasadach, a w tym szczególnie nie płoszyć napotkanych zwierząt”.

To nie pierwsze takie spotkanie

reklama

Niedawno spacerująca kobieta w Nadleśnictwie Olsztyn w okolicy wsi Prejłowo również spotkała rysia. Miała ogromne szczęście, bowiem zwierzęta te są czujne i prowadzą samotny tryb życia. Dnie spędzają w swoich kryjówkach.

Skryty drapieżniki stracił czujność. Zaskoczył go emerytowany leśnik przyroda Olsztyn, Wiadomości

źródło: RDLP/Gazeta Wyborcza, fot. RDLP w Olsztynie

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
klop
24 lutego 2023 17:24

Piękny

Popularne
Ogłoszenia

Największe zimowisko nietoperzy znajduje się w Olsztynie. To rekord!

Niecodzienne zachowanie dzikiego zwierzęcia na mazurskiej drodze