4.6 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Niecodzienne zjawisko przyrodnicze na terenie Nadleśnictwa Olsztynek

OlsztynNiecodzienne zjawisko przyrodnicze na terenie Nadleśnictwa Olsztynek

W lesie, na starych, powalonych bukach pojawiły się podobne do lodowych nawisów, białe i zjawiskowo piękne twory. To nic innego, jak rzadki grzyb, czyli soplówka bukowa.

Soplówka bukowa to gatunek z królestwa grzybów należący do rodzaju soplówek. Jego plechy przybierają zjawiskowo piękne formy o ażurowej strukturze. Owocniki osiągają nawet 40 cm średnicy.

– To ogromna rzadkość w świecie grzybów – wyjaśnia Jarosław Opas, inżynier nadzoru Nadleśnictwa Olsztynek. – Soplówka bukowa podlega ochronie ścisłej i znajduje się na Czerwonej Liście, jako gatunek narażony na wymieranie. Do rozwoju grzybni potrzebuje dużej wilgotności oraz grubych, leżących pni bukowych, rzadziej rośnie na innych gatunkach liściastych.

soplówka bukowa 1

Jarosław Opas uważa, że to powód do dumy leśniczych, ponieważ ich dbałość o zwiększanie zasobów martwego drewna w ekosystemie daje już wymierne efekty. Zwiększa się bioróżnorodność. W nadleśnictwie pojawiły się dwa nowe stanowiska tego chronionego grzyba. Ponieważ gatunek ten częściej spotykany jest w rejonach górskich, w naszych lasach wybrał rejon Wzgórz Dylewskich.

Występowanie soplówki bukowej jest dowodem na stałą poprawę kondycji ekosystemów leśnych. Jako grzyb saprofityczny rozkłada ligninę zawartą w drewnie przez co przyspiesza jego powrót do cyklu obiegu materii. Soplówki do rozwoju potrzebują dużej wilgotności, dlatego ich występowanie świadczy o poprawie lokalnego bilansu wodnego.

Justyna Haładaj

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane