9 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Niezwykłe zjawiska przyrodnicze na Warmii: ogromny ryś i „czarna zjawa”

OlsztynNiezwykłe zjawiska przyrodnicze na Warmii: ogromny ryś i "czarna zjawa"

W Nadleśnictwie Olsztyn pojawił się ryś – w okolicy wsi Prejłowo spotkała go spacerowiczka.

reklama

Spotkanie rysia to nie lada gratka! Te drapieżniki są z natury skryte i czujne, prowadzą samotny tryb życia. Polują głównie w nocy, w ciągu dnia najczęściej odpoczywają w swoich kryjówkach.

To największe europejskie koty, które właśnie rozpoczynają okres godowy. Adam Pietrzak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie podejrzewa, że właśnie to sprawiło, że ryś postanowił wyjść z ukrycia, a podobną sensację wywołał widok wilków kilkanaście lat temu.

reklama

– Trochę tracą czujność, plus do tego bardziej chętnie poruszają się za dnia. Podobną sensację, jak ten ryś teraz, z lat trzynaście temu wywołał wilk, nagrany przez leśny monitoring w Rusi pod Olsztynem. To też była wtedy sensacja, bo wilków wcześniej nie było, a teraz nagle zaczynały się pojawiać. I dokładnie jest taka sama sytuacja z rysiem. Widać, że ta populacja się odradza i ma się coraz lepiej – powiedział Radiu Olsztyn.

Pierwsze oznaki wiosny. Leśnicy z Warmii opublikowali nagranie

Rysie są pod ochroną

reklama

Nie wiadomo, ile obecnie rysiów skrywa się na Warmii i Mazurach. Podczas inwentaryzacji na terenie Puszczy Piskiej i Napiwodzko-Ramudzkiej, przeprowadzonej w 2015 roku, natrafiono na ślady 7 tych zwierząt.

Chociaż spotkanie z rysiem jest niezwykłym wydarzeniem, trzeba pamiętać, że to drapieżnik.

– Ryś nie powinien nikogo zaatakować, tak samo jak wilk czy dzik. Należy się cieszyć z takiego spotkania, bo to jest rzadkie spotkanie, jest to duże zwierzę, bo ono jest wielkości mniej więcej owczarka niemieckiego, no ale nie należy próbować podchodzić do niego, głaskać, tylko raczej obserwować z daleka i spokojnym krokiem się oddalić – powiedział Adam Pietrzak.

Ryś jest jednym z największych polskich drapieżników i zarazem jednym z dwóch (obok żbika) gatunków dzikich kotów, które występują w Polsce. Jest objęty ścisłą ochroną.

Atak wilków w regionie! Władze wydały ostrzeżenie dla mieszkańców

Nie tylko ryś wzbudza emocje

Często w internecie pojawiają się zdjęcia zwierząt o białym umaszczeniu. Tym razem Nadleśnictwo opublikowała „czarną zjawę”. Jak można przeczytać na Facebooku: „Nie przestraszcie się napotykając w lesie taki widok. To nie żadna czarna zjawa to… daniel o czarnym umaszczeniu (forma melanistyczna)”.

źródło: Radio Olsztyn/Nadleśnictwo Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
det
11 lutego 2023 18:24

Fajne.

Popularne
Ogłoszenia

Skryty drapieżniki stracił czujność. Zaskoczył go emerytowany leśnik

Jest zezwolenie na ograniczenie liczby bobrów na wałach przeciwpowodziowych