10 C
Olsztyn
sobota, 13 kwietnia, 2024
reklama

Szkoła Podstawowa w Olsztynie będzie nosić imię Mikołaja Kopernika

OlsztynSzkoła Podstawowa w Olsztynie będzie nosić imię Mikołaja Kopernika

Szkoła Podstawowa nr 9 na osiedlu Podleśna będzie nosić imię słynnego astronoma. W środę radni podjęli decyzję w tej sprawie na sesji Rady Miasta.

reklama

Wniosek o nadanie imienia

Imię szkole nadaje organ prowadzący, czyli gmina Olsztyn. Wnioskuje o to rada szkoły, a w przypadku jej braku wspólnie rada rodziców, rada pedagogiczna oraz samorząd uczniowski.

Wniosek w sprawie nadania imienia szkole znajdującej się przy ulicy Zamenhofa 14 złożyły trzy ostatnie organy. W uzasadnieniu swojej decyzji podali, że Mikołaj Kopernik łączy w sobie przeszłość (czyli to,czego dokonał), teraźniejszość (to, z czego korzysta się teraz) i przyszłość (to, z czego będą czerpały przyszłe pokolenia).

reklama

Jak uzasadniono we wniosku „Bylibyśmy dumni przyjmując za patrona szkoły Mikołaja Kopernika, promując jego osobę, postawę życiową i dokonania. Wzbogacilibyśmy obrzędowość placówki o tę związaną z patronem. Planujemy oprzeć działania wychowawcze na wartościach potwierdzonych życiem i działalnością astronoma, nawiązać współpracę ze szkołami o tym samym imieniu”.

Uroczystość odbędzie się w maju

Uroczystość związaną z nadaniem imienia Kopernika Szkole Podstawowej nr 9 zaplanowano na 26 maja.

W Olsztynie już dwie szkoły noszą imię słynnego astronoma. Są to III Liceum Ogólnokształcące przy alei Sybiraków oraz Zespół Szkół Ekonomicznych przy ulicy Bałtyckiej.

reklama

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Franc
23 lutego 2023 13:30

Kopernik była kobietą!

Polecane
Ogłoszenia