fbpx
6 C
Olsztyn
poniedziałek, 25 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Mikołaj Kopernik połączył trzy regiony

OlsztynMikołaj Kopernik połączył trzy regiony

Uroczyste podpisanie umów licencyjnych na przekazanie praw do używania logo oraz znaku słowno-graficznego Szlaku Kopernikowskiego odbyło się 14 lipca w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

reklama

Podpisy pod umową złożyli Gustaw Marek Brzezin (marszałek województwa warmińsko-mazurskiego), Piotr Całbecki (marszałek województwa kujawsko-pomorskiego) oraz Mieczysław Struk (marszałek województwa pomorskiego).

W 2007 roku w ramach projektu unijnego zainicjowano utworzenie Szlaku Kopernikowskiego. We współpracy z powiatami w 2012 roku w ramach projektu utworzona została infrastruktura turystyczna w postaci tablic wielkogabarytowych z mapami szlaku oraz kompleksowe oznakowanie znakami drogowymi znajdujących się na nim atrakcji. Od 2015 roku rozpoczęto działania na potrzebę kreacji oferty turystycznej powiązanej z tematyką szlaku. Do współpracy zaproszone zostały jednostki samorządowe, instytucje kultury, organizacje pozarządowe.

reklama

Rozwijająca się współpraca z województwami kujawsko-pomorskim i pomorskim skutkuje obecnie podniesieniem rangi Szlaku Kopernikowskiego do ponadregionalnej.

Cieszy mnie wspólna inicjatywa zapoczątkowana podpisaniem listu intencyjnego 24 marca w Toruniumówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Szlak Kopernikowski jest jednym z flagowych szlaków kulturowych i turystycznych w regionie, a jego rozwój w postaci współpracy z województwem kujawsko-pomorskim oraz pomorskim zapewni kompletność narracji biograficznej Mikołaja Kopernika – i co wymaga podkreślenia – odsłoni nowe horyzonty poznawcze przemierzającym go turystom. Szlak nie tylko powinien mieć adekwatną do swej tematyki nazwę, ale także jego przebieg i dobór istotnych dla niego obiektów powinien się opierać na wiarygodnych źródłach wskazujących związek Kopernika z konkretnym miejscem. Możemy czuć się zaszczyceni, że właśnie w miejscowościach dzisiejszych województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego Mikołaj Kopernik zostawił ślady swojej bytności i pracy.

reklama

W tych trudnych czasach, w których szukamy autorytetów, siły czy tożsamości, Mikołaj Kopernik jest dla nas wzoremmówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. – Dla Torunia najważniejszą datą jest 19 lutego (dzień urodzin Kopernika – red.), ale myślę że przypomnienie jego powtórnego pogrzebu i wspomnienie w pełnej perspektywie dokonań jest równie ważne. Cieszę się, że szlak zatacza pętlę między Toruniem a Fromborkiem. Dokonujemy pętli historycznej i tożsamościowej. Dziękuję że Warmia i Mazury dzielą się z nami tym symbolem. To sprawia, że będziemy lepiej rozumieć naszą wspólną rolę jaką mamy do odegrania wobec historii.

Bardzo cieszymy się z tego wspólnego projektupodkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Chcemy, by Gdańsk, Kwidzyn, Sztum czy Malbork zaistniały znacząco na szlaku, bo mają ku temu przesłanki. Mikołaj Kopernik to nasza tożsamość i wielkie dziedzictwo, nie tylko produkt turystyczny. Polakom i mieszkańcom Europy warto przypomnieć, gdzie żył, działał, tworzył czy odkrywał. Naród, który nie dba o swoje dziedzictwo, nie może się rozwijać.

Mikołaj Kopernik to najsłynniejszy mieszkaniec Warmii, astronom spędził u nas ponad połowę swojego życia. Najdłużej, bo aż 29 lat mieszkał we Fromborku, 7 lat w Lidzbarku Warmińskim oraz 4 lata w Olsztynie, spoczął we fromborskiej katedrze. Kopernik to prawdziwa marka i dziedzictwo naszej ziemi. Jego dzieło „De revolutionibus”, które wywołało jeden z największych przewrotów naukowych w historii świata, powstawało na podstawie obserwacji warmińskiego nieba.

Kolejny projekt Stowarzyszenia Patria Nostra we współpracy z Touro University Berlin

Rok 2023 (przypada 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika) został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika pod hasłem „Kopernika cztery dziewięciolecia” (łac. „Coppernici novennia quattuor”). Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zorganizował konkurs, który wyłonił logotyp promujący to wydarzenie.

Czekamy również na wytyczne i pojawienie się konkursów w ramach Funduszy Europejskich na lata 2021-2027dodaje marszałek Brzezin. – Jesteśmy przygotowani na przedłożenie projektu zakładającego szeroką promocję Szlaku Kopernikowskiego z wykorzystaniem ciekawych, nowoczesnych narzędzi. Planujemy również z pomocą środków unijnych odświeżyć jego oznakowanie w naszym województwie.

Podczas spotkania we Fromborku odbyło się także historyczne przekazanie pierwszych tokenów CoperniCoin marszałkom województw. Marszałkowie złożyli też kwiaty na grobie astronoma w archikatedrze we Fromborku.

W Olsztynie będą wyły syreny alarmowe

Szlak Kopernikowski – szlak turystyczny upamiętnia postać Mikołaja Kopernika (1473-1543). Liczy blisko 300 km i prowadzi przez miejscowości związane z życiem i działalnością wielkiego uczonego. Na Szlaku Kopernikowskim można zwiedzać zabytkowe budowle pamiętające czasy wielkiego uczonego, poświęcone mu ekspozycje muzealne, poznawać sekrety wszechświata w planetariach, a nawet prowadzić obserwacje astronomiczne. Szlak Kopernikowski na Warmii i Mazurach wiedzie przez miasta: Nowe Miasto Lubawskie, Lubawę, Olsztynek, Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Ornetę, Pieniężno, Braniewo, Frombork, Tolkmicko oraz Elbląg. W województwie pomorskim przez: Malbork, Sztum, Kwidzyn, natomiast w województwie kujawsko-pomorskim przez: Grudziądz, Toruń, Golub-Dobrzyń czy Brodnicę.

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia

Niezwykła historia rodziny poseł Iwony Arent. Ich dom możesz odwiedzić w skansenie w Olsztynku

Niezwykła historia rodziny poseł Iwony Arent. Ich dom możesz odwiedzić w skansenie w Olsztynku