Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest jedynym ośrodkiem na Warmii i Mazurach, który wykonuje leczenie u dzieci w warunkach szpitalnych.
Wizyta u stomatologa wiąże się ze stresem
Wizyta u stomatologa często związana jest ze stresem zarówno dla dziecka, jak i dla samych rodziców. Najmłodsi pacjenci często boją się bólu, a nawet zajęcia miejsca na fotelu dentystycznym. Zdarza się, że lęk może przybierać postać tzw. dentofobii. Z tego względu warto rozważyć możliwość leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym, ponieważ nieleczona próchnica może stać się przyczyną poważnych chorób drobnoustrojowych.
Groźne powikłania nieleczonych zębów
Jak wyjaśnia Daria Kozak, lekarz rezydent w dziedzinie chirurgii stomatologicznej w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie „Zaniechanie leczenia może doprowadzić do zainfekowania zdrowych, sąsiednich zębów i przysporzyć dziecku dodatkowego cierpienia”. I dodaje, że „W skrajnych przypadkach może dochodzić do powstania zakażenia zębopochodnego w postaci ropnia, który nie tylko powoduje silny ból, ale jest infekcją mogącą spowodować powikłania zagrażające życiu pacjenta. Poza tym nieleczone, bardzo zniszczone zęby mleczne często należy usunąć, przez co w jamie ustnej dziecka powstają braki zębowe. Stałe zęby bardzo często wyrastają w takiej sytuacji w niewłaściwych miejscach, powodując problemy ze zgryzem, a tym samym z wymową i artykulacją niektórych głosek. Wady wymowy z kolei rzutują na ogólny rozwój funkcji poznawczych u dziecka. Nieleczone zęby mleczne osłabiają funkcjonowanie układu odpornościowego i wpływają negatywnie na pracę narządów wewnętrznych młodego organizmu. Dzieje się tak za sprawą bakterii, które z komory zębowej przedostają się do układu pokarmowego, a następnie do nerek, trzustki, serca i innych ważnych organów w organizmie malucha”.
Korzyści z leczenia w szpitalu
Szpital Dziecięcy w Olsztynie oferuje leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym. W szpitalu znajduje się doświadczona kadra lekarzy, pielęgniarek oraz asystentek stomatologicznych. Dodatkowo szpital zapewnia całościową okołozabiegową, anestezjologiczną opiekę medyczną, dostęp do informacji, jak również możliwość przebywania rodzica wraz ze swoim dzieckiem.
Zabiegi odbywają się najczęściej w trybie jednego dnia z możliwością powrotu dziecka do domu już po kilku godzinach od wykonania zabiegu ze znieczuleniem ogólnym.
Jak podkreśla lek. Beata Szkudlarek, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie „Znieczulenie ogólne polega na czasowym wyłączeniu świadomości w wyniku działania różnych leków, co pozwala na wykonanie zabiegu stomatologicznego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych leków anestezjologicznych oraz pełnemu dostępowi do specjalistów na terenie szpitala, ryzyko zabiegu zredukowane jest do minimum”. I dodaje „Zapewniamy więc to, co najważniejsze: bezpieczeństwo, profesjonalizm i przyjazną atmosferę przeprowadzanych zabiegów. Jednocześnie staramy się budować w dzieciach zaufanie do nas i redukować ich lęk przed dalszym leczeniem stomatologicznym. To przede wszystkim, poza wykonanym zabiegiem, uważamy za największy sukces naszego zespołu”.
Zabieg sanacji jamy ustnej (czyli wyleczenia wszystkich chorych zębów) dla dzieci bez orzeczenia o niepełnosprawności nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i z tego względu jest odpłatny. Więcej informacji oraz możliwość rejestracji można uzyskać pod numerem telefonu nr. tel. 608-103-412 (kontakt sms-em).
źródło: Szpital Dziecięcy