4 C
Olsztyn
poniedziałek, 18 listopada, 2024
reklama

Jak leczyć dzieci żywieniem? Relacja z konferencji w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

OlsztynJak leczyć dzieci żywieniem? Relacja z konferencji w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

Współorganizowana przez Szpital Dziecięcy w Olsztynie konferencja naukowa pt. „Leczenie żywieniowe w codziennej praktyce – wskazania, zasady stosowania, monitorowanie” odbywała się w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

Wśród prelegentów byli specjaliści ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie i z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W konferencji uczestniczyło ponad 70. lekarzy rodzinnych, pediatrów, neurologów, pielęgniarek pediatrycznych i dietetyków. – Niedożywienie jest bardzo szerokim pojęciem i zazwyczaj wynika z głodu. Natomiast my podczas konferencji mówimy o takim niedożywieniu, kiedy jest co jeść, natomiast nie ma jak tego jedzenia podać, ponieważ albo dziecko niewystarczająco przyjmuje, albo nieprawidłowo wchłania pokarm, czego efektem są zmiany składu ciała i dysfunkcja fizyczna – podkreśla prof. Elżbieta Jarocka-Cyrta, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. – Pacjent, u którego jest rozpoznane niedożywienie powinien być poddany leczeniu żywieniowemu, które polega na wspomożeniu leczenia farmakologicznego i zabiegowego.

Jak leczyć dzieci żywieniem? Relacja z konferencji w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie zdrowie Olsztyn, Wiadomości
Prof. Elżbieta Jarocka-Cyrta, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie oraz kierownik interdyscyplinarnego zespołu żywieniowego w szpitalu i organizator konferencji.

Prelegentów i uczestników konferencji przywitała dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie:
– Jest mi niezmiernie miło, że wśród prelegentów gościmy Panią prof. Agnieszkę Szlagatys-Sidorkiewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która jest również prezesem Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego. Bardzo się cieszę, że w będziemy omawiać bardzo ważne tematy kryteriów stanu odżywiania i jego monitorowania. Cieszy mnie również fakt, że zainteresowanie konferencją było bardzo duże, a miejsca rozeszły się błyskawicznie.

Prof. Elżbieta Jarocka-Cyrta, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie oraz kierownik interdyscyplinarnego zespołu żywieniowego w szpitalu podkreśla, że w każdej specjalności spotykamy pacjentów, którzy ze względu na chorobę podstawową lub jej następstwa nie mogą być żywieni w sposób naturalny.
– Zastosowanie wsparcia żywieniowego jest niezbędnym elementem leczenia tych pacjentów – zaznacza prof. Elżbieta Jarocka-Cyrta, – Pacjenci zazwyczaj kwalifikowani są do leczenia żywieniowego w oddziałach szpitalnych. Musimy jednak pamiętać, że niedożywienie występuje także u pacjentów przewlekle chorych, objętych opieką ambulatoryjną. Identyfikacja tych pacjentów jest zadaniem m. in. lekarzy rodzinnych, pediatrów, neurologów i specjalistów rehabilitacji. Celem konferencji jest aktualizacja wiedzy na temat przyczyn niedożywienia u dzieci przewlekle chorych, zasad rozpoznawania niedożywienia, zagrożenia niedożywieniem oraz zalecanych metod leczenia żywieniowego.

Jak leczyć dzieci żywieniem? Relacja z konferencji w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie zdrowie Olsztyn, Wiadomości
Prof. Elżbieta Jarocka-Cyrta, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie oraz kierownik interdyscyplinarnego zespołu żywieniowego w szpitalu i organizator konferencji.

Jesteśmy tym co jemy? – Tak właśnie jest, dziś już nauka nie ma co do tego wątpliwości – podkreśliła prof. Agnieszka Szlagatys-Sidorkiewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Niesamowite jest to, że już od pierwszych dni życia dziecka poprzez żywienie możemy modulować metabolizm i pracę narządów człowieka, które będą musiały mu służyć przez całe życie.
Prof. Agnieszka Szlagatys-Sidorkiewicz zwróciła uwagę m. in. na to jaki wpływ ma choroba dziecka na pojawienie się u niego niedożywienia:
– Proces zapalny wymaga dużego nakładu energetycznego, dlatego w przewlekłych chorobach zapalnych zapotrzebowanie na energię znacznie rośnie – zaznaczyła. – Zahamowanie tempa wzrastania jest bardzo czułym wyznacznikiem dobrostanu dziecka.

Mgr Maciej Milczarek, farmaceuta ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie oraz Konsultant Wojewódzkie w dziedzinie Farmacji Klinicznej omówił preparaty do żywienia pozajelitowego.

Od czerwca 2021 r. Szpital Dziecięcy w Olsztynie posiada Certyfikat “Szpital dobrej praktyki żywienia klinicznego – leczenie przez żywienie”, przyznany przez Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu POLSPEN. Ideą programu jest zwrócenie uwagi na ogromne znaczenie właściwego odżywiania w procesie leczenia, w tym oceny stanu odżywienia pacjentów i żywienia klinicznego. Ten certyfikat poświadcza, że w tym szpitalu pacjenci są prawidłowo żywieni i prawidłowo leczeni żywieniowo, to znaczy, że proces leczenia jest wsparty przez odpowiednie żywienie, zgodne z polskimi i europejskimi wytycznymi.

Jak leczyć dzieci żywieniem? Relacja z konferencji w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie zdrowie Olsztyn, Wiadomości
Prof. Agnieszka Szlagatys-Sidorkiewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego.


Mamy w szpitalu pacjentów od wcześniaków do osób pełnoletnich, a więc takich, którzy ważą po kilkaset gramów i takich, którzy ważą ponad 100 kilogramów. Każdego z nich diagnozujemy żywieniowo indywidualnie, bo wiemy jak ważny jest element żywieniowy w procesie diagnostycznym i leczniczym. Rodzaj żywienia i sposób jego podawania dopasowujemy indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta: jego wieku, choroby, niedoborów żywieniowych. Zwykle z żywieniem kojarzymy odpowiednio dobrane i zbilansowane posiłki. Znacznie szerszym pojęciem jest leczenie żywieniem, czyli wsparcie pacjenta, który nie może zjeść tyle, ile powinien, ponieważ jest ciężko chory albo z powodu schorzeń przewodu pokarmowego lub schorzeń neurologicznych nie może połykać. Takim pacjentom musimy podać zbilansowane posiłki w odpowiedni sposób, np. za pomocą gastrostomii, sondy, żywienia dożylnego. Ponadto mamy w szpitalu wiele grup pacjentów wymagających przygotowania odpowiednich diet, np. bezglutenowej, cukrzycowej, diety podawanej przy mukowiscydozie czy alergiach pokarmowych. Chciałabym podkreślić ogromną rolę zespołu w prawidłowym leczeniu żywieniowym. Członkowie tego zespołu to lekarze i pielęgniarki z różnych poradni i oddziałów szpitalnych, farmaceuci, dietetycy, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach i ustawicznie się kształcą.

Konferencję organizują: Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Wydział Lekarski Collegium Medicum UWM w Olsztynie oraz Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie.

Komitet Naukowy:
• Dr hab. Elżbieta Jarocka-Cyrta, prof. UWM, Konsultant wojewódzki w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej dla woj. warmińsko-mazurskiego
• Dr hab. Agnieszka Szlagatys-Sidorkiewicz, prof. GUM Prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci
• Dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, Konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego
• Mgr Maciej Milczarek, Konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji klinicznej
dla woj. warmińsko-mazurskiego

Jak leczyć dzieci żywieniem? Relacja z konferencji w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie zdrowie Olsztyn, Wiadomości
Prof. Agnieszka Szlagatys-Sidorkiewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego.

Komitet Organizacyjny:dr hab. Elżbieta Jarocka-Cyrta, prof. UWM, lek. Ewa Cichocka-Kurowska, współpraca: Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska w Olsztynie.

źródło: Szpital Dziecięcy, fot. Milczarek: Mgr Maciej Milczarek, farmaceuta ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie oraz Konsultant Wojewódzkie w dziedzinie Farmacji Klinicznej.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane