fbpx
-1 C
Olsztyn
środa, 19 stycznia, 2022
reklama

Pierwsza taka lekcja online dla pacjentów szpitala dziecięcego w Olsztynie

reklama

W poniedziałek GITD we współpracy z Ministerstwem Zdrowia zorganizował pierwszą lekcję online dla pacjentów szpitala dziecięcego w Olsztynie. Tematem było bezpieczeństwo na drodze oraz zdrowe nawyki w walce z chorobami zakaźnymi.

Lekcję pod tytułem „Bezpieczna szkoła krokodylka Tirka” poprowadzili Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski. Uczestniczyły w niej dzieci, pacjenci Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Edukacja przez zabawę

– Od lat pojawiamy się w szkołach wraz z naszym krokodylem, aby uczyć dzieci podstaw bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W grudniu w związku z pandemią przenieśliśmy lekcje do internetu. Przeszkoliliśmy w ten sposób blisko 13 tysięcy dzieci z klas 1-3 – powiedział Gajadhur. Jak zaznaczył, od 2018 roku GITD przeprowadzało takie lekcje również w szpitalach na oddziałach pediatrycznych. Czas pandemii wymusił przeniesienie ich do internetu. – Chcemy dotrzeć w ten sposób do dzieci w szpitalach. To bardzo ważne, aby od najmłodszych lat znały zasady ruchu drogowego – wyjaśnił. Zaprosił też inne szpitale, aby zgłaszały się do GITD w celu nawiązania współpracy.

reklama

Ale nie tylko bezpieczeństwo w ruchu drogowym było tematem zajęć. – Podczas lekcji poruszane będą kwestie bezpieczeństwa żywieniowego, jak i ochrony przed chorobami zakaźnymi, żeby od najmłodszych lat dzieci mogły się z nimi zapoznać i wdrażać w życie – zaznaczył Miłkowski.

Czytaj też:  W świąteczny wieczór 22-latek siekierą zniszczył drzwi i chciał spalić dom

Głos zabrała również dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie Krystyna Piskorz-Ogórek, która przypomniała, że 1/4 pacjentów to dzieci, które uczestniczyły w wypadkach komunikacyjnych. – Z perspektywy szpitala i pacjentów ważne jest jak najwcześniejsze uświadamianie i nauka bezpiecznych zachowań – powiedziała dyrektor.

W trakcie lekcji dzieci dowiedziały się m.in. jak bezpiecznie przejść przez przejście dla pieszych, jak zapiąć pasy bezpieczeństwa podróżując autem czy jak powinien wyposażony być mały rowerzysta. Dowiedziały się także o ważnej roli odblasków i konieczności ich noszenia nie tylko po zmroku. W bloku zdrowotnym dzieci dowiedziały się jak fachowo myć ręce i jak odżywiać się zdrowo. Lekcja prowadzono była w luźnej formie, a dzieci oglądały rysunkowe filmy z maskotką GITD – krokodylem Tirkiem i odpowiadały na zagadki.

– Taka forma edukacji przez zabawę, przynosi efekty – powiedział Alvin Gajadhur.

– Tematyka bezpieczeństwa dzieci na drogach, na placach zabaw i w innych miejscach jest bardzo ważna – podkreśliła dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Posted by Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie on Monday, August 23, 2021