6 C
Olsztyn
środa, 24 kwietnia, 2024
reklama

Wycinka drzew nad jeziorem Ukiel

OlsztynWycinka drzew nad jeziorem Ukiel

Nad jeziorem Ukiel trwa wycinka drzew. Mieszkańcy obawiają się kolejnej inwestycji mieszkaniowej, do urzędników skargi nie dotarły.

reklama

Nad Jeziorem Ukiel na Gutkowie trwa wycinka drzew, która zaniepokoiła okolicznych mieszkańców. Jeden z nich zwrócił się do „Gazety Wyborczej”, która przyjrzała się tematowi.


Pan Janusz napisał do prezydenta Grzymowicza, urzędu miasta i radnych.
– Proszę o zainteresowanie się sprawą trwającej wycinki drzew w otulinie jeziora Ukiel, na skarpie w okolicach ulicy Stokowej w Gutkowie. Przypuszczam, że w tej sprawie zostały złamane podstawowe procedury i zasady – zaapelował.

reklama
Wycinka drzew nad jeziorem Ukiel drzewo Olsztyn, Wiadomości


Pan Janusz zaznacza, że wycinka odbywa się na ternie działki należącej do dyrektora jednej z prywatnych firm, realizujących w stolicy Warmii i Mazur duże inwestycje. Obawia się braku przejrzystości procedur.

Do urzędu wpłynęły trzy wnioski dotyczące wycinki drzew

Urząd miasta poinformował, że pod koniec października tego roku otrzymał trzy wnioski dotyczące zamiaru wycięcia drzew w okolicy ulicy Stokowej w Olsztynie. Pierwszy dotyczył sosny zwyczajnej (4 szt.), drugi 36 szt. drzew (sosna zwyczajna – 32 szt., klon pospolity – 3 szt., brzoza brodawkowata – 1 szt.), trzeci – świerku kłującego odmiany srebrzystej (1 szt.).


– Zgłoszenia złożyły osoby fizyczne. Po analizie dokumentów i oględzinach drzew w terenie uznaliśmy, że nie mamy podstaw do wniesienia sprzeciwu i na początku listopada wydaliśmy trzy postanowienia, które pozwoliły właścicielom dokonać wycinki. Taka procedura została określona w Ustawie z 2004 roku o ochronie przyrody oraz Kodeksie postępowania administracyjnego – powiedziała „Gazecie Wyborczej” rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie Marta Bartoszewicz.

reklama
Wycinka drzew nad jeziorem Ukiel drzewo Olsztyn, Wiadomości


Nieruchomości są objęte Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, ich podstawowa funkcja to zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna i dopuszczona oraz usługi turystyczne. Jak zaznaczyła Marta Bartoszewicz, w dokumencie nie ma żadnych zapisów dotyczących zieleni.

Nie wszystkie wycinki trzeba zgłaszać

Ustawa o ochronie przyrody przewiduje, że „zgłoszeniu nie podlegają drzewa, których obwody pni na wysokości 5 cm nie przekraczają: 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew”.

Wycinka drzew nad jeziorem Ukiel drzewo Olsztyn, Wiadomości


Drzewa, których obwód pni mierzony na wysokości 5 centymetrów przekracza te parametry, podlegają ochronie. Ich wycięcie wymaga zgłoszenia przez osoby fizyczne albo zezwolenia, jeśli ma to związek z działalnością gospodarczą.
Do olsztyńskiego ratusza nie dotarły żadne skargi związane z prowadzoną wycinką.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ala
8 grudnia 2022 23:58

Tną drzewa na potęgę a urzędasy o niczym nie wiedzą?

Minister Środowiska z Torunia
8 grudnia 2022 13:26

Korniki się zalęgły czy co?

Polecane
Ogłoszenia