-3 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Radni zdecydują o zmianie opłat za śmieci

OlsztynRadni zdecydują o zmianie opłat za śmieci

Przyszłoroczne stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi będą jednym z tematów zbliżającej się sesji olsztyńskiej Rady Miasta. Gotowy jest już projekt uchwały, określający sugerowane opłaty.

reklama

Od kwietnia 2021 roku w Olsztynie opłaty naliczane są w zależności od ilości zużytej wody. Poprzednia zmiana stawek za odbiór odpadów weszła w życie w kwietniu tego roku.

reklama

Pobierane w tym roku opłaty pozwoliły w znakomitej większości sfinansować obsługę systemu – m.in. odbiór, odzysk i unieszkodliwienie śmieci oraz utrzymanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. W następnym roku te koszta będą jednak większe szczególnie ze względu na wyższe ceny paliwa czy rosnącą płacę minimalną.

– Podmioty świadczące te usługi na rzecz olsztynian zapowiedziały złożenie wniosków o waloryzację swoich wynagrodzeń – informuje dyrektor wydziału środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, Ewa Łukasik-Błażejewicz. – Szacuje się wzrost kosztów odbioru odpadów i prowadzenia PSZOK o ok. 10 proc. W związku z tym określiliśmy, że funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w następnym roku będzie nas kosztować niemal 58,3 mln złotych.

Maluch Plus w nowej odsłonie
reklama

Na podstawie tych szacunków oraz prognozowanego przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zużycia wody na poziomie niemal 5,25 mln m3 ustalono, że stawki, jakie powinny obowiązywać w następnym roku to 11,1 zł za 1m3 zużytej wody. To więcej o 1,4 zł, niż dotychczas.

Proporcjonalnie wzrośnie opłata podwyższona w przypadku nieruchomości, których mieszkańcy nie dopełniają obowiązku selektywnej zbiórki odpadów (33,3 zł – trzykrotność stawki podstawowej). Zmianie ulegną też stawki za pojemniki na odpady resztkowe. Natomiast w dotychczasowej wysokości pozostaną stawki za worki do segregacji odpadów.

Co ważne – wzrosną kwoty zwolnień opłat za odbiór odpadów. W przypadku rodzin wielodzietnych, o których mowa w ustawie o Karcie Dużej Rodziny, zwolnienie ma wynosić 7 zł miesięcznie za każdą osobę. Natomiast dla właścicieli nieruchomości zabudowy jednorodzinnej kompostujących bioodpady w kompostownikach przydomowych – 0,60 zł za m3 zużytej wody.

Od czerwca do olsztyńskiego starostwa już tylko z kartą

Najbliższa sesja olsztyńskiej Rady Miasta jest zaplanowana na 29 listopada (wtorek).

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

9 KOMENTARZY

9 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ol89
12 listopada 2022 17:59

Podnieść opłaty – mistrzowie od siedmiu boleści. Jedyne co potrafią. Niech powiedzą nam mieszkańcom dlaczego ZGOK jest deficytowy, dlaczego nie radzą sobie z zarządzaniem śmieciami w mieście? Dlaczego jest taki syf przy śmietnikach?

zbidud
12 listopada 2022 21:22

Jak cena ma wzrosnąć z 9,70 zł do 11,1 zł to nie podwyżka o 10% , a już o ponad 13 %. Szkoda,że nie ustalają kosztów śmieci od długości posiadanych włosów. Pomysł tak samo absurdalny, jak od ilości zużytej wody. Znam rodziny, gdzie mąż i żona korzystają z pryszniców w zakładach pracy. A ponieważ wszystkie posiłki przygotowują w domu, to produkują dużo więcej śmieci ode mnie. Ale za śmieci płacą dużo niej. Stąd mój pomysł, aby śmieci rozliczać w Olsztynie, bardziej sprawiedliwie, a więc od długości posiadanych włosów.

Popularne
Ogłoszenia

Trafił ogromną kumulację w Lotto. Nowy milioner na Warmii i Mazurach

Maluch Plus w nowej odsłonie