fbpx
8 C
Olsztyn
sobota, 10 kwietnia, 2021
reklama

Nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi

reklama

Podczas lutowej sesji rady miasta zapadnie decyzja o nowych stawkach za gospodarowanie odpadami komunalnymi. To sfinalizowanie prac związanych z ubiegłoroczną decyzją, dotyczącą zmiany sposobu naliczania opłat- poinformował w środę Urząd Miasta Olsztyna.

W stolicy Warmii i Mazur opłaty pobierane są na podstawie zadeklarowanej liczby mieszkańców. Jednak zgodnie z szacunkami urzędników za odbiór śmieci nie płaci nawet 15 proc. osób, czyli około 20 tys. mieszkańców.

„Dlatego – aby ograniczyć to negatywne zjawisko – już w maju poprzedniego roku zapadła decyzja o zmianie sposobu rozliczania tych opłat. Zgodnie z przepisami, jakie mają wejść w życie 1 kwietnia, koszt odbioru śmieci będzie zależny od zużytej wody” – wskazał magistrat.

reklama

„Nie ma idealnego systemu, jednak taki sposób jest przez wielu określany jako najbardziej sprawiedliwy i miarodajny. Każda zamieszkująca nieruchomość osoba generuje zużycie wody niezależnie od tego, czy została przez właściciela nieruchomości zgłoszona jako wytwórca odpadów, czy też obowiązek ten nie został dopełniony” – wyjaśnił dyrektor wydziału środowiska Urzędu Miasta Olsztyna Zdzisław Zdanowski.

Stawka, jaka zostanie zaproponowana podczas lutowej sesji rady miasta to 8,40 zł za m sześc. zużytej wody. Została wyliczona na podstawie prognozowanych kosztów utrzymania systemu gospodarowania odpadami, które zostały podzielone przez liczbę metrów sześciennych wody zużytej przez mieszkańców w 2020 r. na cele bytowe.

Jeśli metoda naliczania opłaty nie zostałaby zmieniona, to – po uwzględnieniu wszystkich kosztów oraz liczby mieszkańców zgłoszonych w śmieciowych deklaracjach – od kwietnia nową, obowiązującą stawką musiałoby być 30 zł za osobę, zamiast obecnych 18 zł. Gdyby natomiast przy rozliczeniu od m3 wody wziąć pod uwagę tylko obecne deklaracje, proponowana stawka musiałaby wynieść nie 8,4 zł, a 12 zł.

Zgodnie z danymi Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, średnie zużycie wody w Olsztynie to 3m3 miesięcznie na osobę. To oznacza, że przy nowej metodzie naliczania i proponowanej stawce czteroosobowa rodzina zapłaciłaby za odbiór odpadów – uśredniając – 100,80 zł. Urealniając stawkę przy obecnym systemie ta kwota wyniosłaby 120 zł.

„System gospodarki odpadami komunalnymi musi się bilansować. To oznacza, że samorząd nie może na śmieciach ani zarabiać, ani do nich dopłacać. To wynika wprost z obowiązujących przepisów” – przypomniał Zdanowski.

Dyskusja na temat nowych stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi odbędzie się podczas sesji Rady Miasta zaplanowanej na 24 lutego. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 kwietnia.

Przeczytaj także:

reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

16 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


16 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Przeczytaj także: