1 C
Olsztyn
środa, 8 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Chorągiew nagrobna bohatera bitwy pod Wiedniem wróciła po konserwacji do Kętrzyna

KętrzynChorągiew nagrobna bohatera bitwy pod Wiedniem wróciła po konserwacji do Kętrzyna

Do Muzeum im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie po konserwacji powróciła metalowa chorągiew nagrobna bohatera bitwy pod Wiedniem Fryderyka von der Groebena.

reklama

Chorągiew nagrobna Fryderyka von der Groebena była konserwowana przez ostatnich kilka miesięcy przez pracownię konserwatorską w Toruniu. Prace kosztowały nieco ponad 80 tys. zł, blisko 50 tys. zł to środki przekazane kętrzyńskiemu muzeum przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wykonana z miedzianej nitowanej blachy chorągiew ma 252 cm wysokości i 132 cm szerokości. Do tego należy doliczyć podwieszenie chorągwi. „Zdjęcie chorągwi i jej zawiezienie jej do pracowni konserwatorskiej, a potem jej powrót i ponowne zawieszenie w sali muzealnej było dla nas sporym logistycznym wyzwaniem. Na raz z zabytkiem siłowało się ośmiu mężczyzn” – powiedziała dyrektor Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego Marta Wojciechowska.

Rok 2023. Jakie czekają nas wydarzenia historyczne?
reklama

Chorągiew, którą konserwowano na czarnym tle przedstawia klęczącego Fryderyka von der Groebena urodzonego w 1645 roku, zmarłego w 1717 roku. Był on w służbie polskiego króla, w 1683 roku uczestniczył u boku króla Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem. Był starostą Ostródy i Olsztynka, zmarł bezdzietnie.

reklama

Blaszaną chorągiew mu poświęconą wykonano prawdopodobnie w lokalnym warsztacie w Bartoszycach na początku XVIII w. Chorągiew jest obita wokół żelazną koronką. Malował ją prawdopodobnie malarz Piotr Goercky, znany w Prusach Książęcych na początku XVIII wieku. Na awersie chorągwi wymalowano drzewo genealogiczne do czwartego pokolenia, na rewersie jest duży herb zmarłego.

Chorągiew nagrobna von der Groebena wiała przez lata w kościele patronackim tego rodu w Łabędniku pod Bartoszycami. Po drugiej wojnie światowej do Kętrzyna przywiozła ją Zofia Licharewa, urodzona w Petersburgu polska geolog, którą wojenna zawierucha rzuciła do Prus Wschodnich. Licharewa z wielu kościołów i dworów arystokratów wschodniopruskich ocalała to, co zostało w nich cennego po przejściu Armii Czerwonej – jej zbiory stanowią dziś zasób kętrzyńskiego muzeum.

22 stycznia. Jedna z najtragiczniejszych dat w dziejach Olsztyna. Minęło 78 lat

W muzeum w Kętrzynie można oglądać kilka cennych chorągwi nagrobnych, m.in. poddaną konserwacji kilka lat temu chorągiew dziecka Botho Ernesta zu Eulenburga. Jest to jedna z dwóch znanych z terenu Prus chorągwi nagrobnych poświęconych dzieciom, a jedyna zachowaną do naszych czasów. Wykonano ją w 1664 r. na uroczystości pogrzebowe trzyletniego Botho. Ta chorągiew jest wykonana z materiału.

Kętrzyńskie muzeum mieści się w dawnym zamku krzyżackim, który w czasie wojny spalili Sowieci. Po odbudowie przeprowadzonej w latach 1962-1967, budowla odzyskała gotycki charakter. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

22 stycznia. Jedna z najtragiczniejszych dat w dziejach Olsztyna. Minęło 78 lat