15 C
Olsztyn
wtorek, 27 września, 2022
reklama

Zażalenie na niezastosowanie aresztu wobec Wojciecha O.

OstródaZażalenie na niezastosowanie aresztu wobec Wojciecha O.
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ostródzka prokuratura złożyła zażalenie na niezastosowanie w ubiegłym tygodniu przez sąd aresztu wobec Wojciecha O., podejrzanego o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych podczas tzw. zlotu Kamractwa na Polach Grunwaldzkich.

reklama

Do zatrzymania Wojciecha O. przez policję doszło w ostatni weekend sierpnia w okolicach Grunwaldu (woj. warmińsko-mazurskie). Przedstawiono mu zarzut nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i znieważenia grupy ludności pochodzenia żydowskiego z uwagi na przynależność narodowościową. Według śledczych nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.

Prokuratura wystąpiła wówczas o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na trzy miesiące, ale Sąd Rejonowy w Ostródzie nie uwzględnił tego wniosku i zastosował wobec niego dozór policji.

reklama

Prokuratura Rejonowa w Ostródzie złożyła zażalenie na tę decyzję. „W dalszym ciągu uważamy, że jest obawa matactwa, a środki zastosowane przez sąd pierwszej instancji, czyli wolnościowe – w naszej ocenie – nie spełnią swoich celów” – przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Elblągu Sławomir Karmowski.

Trzaskowski: Tusk, Hołownia i Kosiniak-Kamysz będą obecni na Campusie Polska Przyszłości

Akta wraz z zażaleniem zostały już wysłane przez ostródzki sąd, ale nie wpłynęły jeszcze do Sądu Okręgowego w Elblągu. „W związku z czym termin posiedzenia odwoławczego nie mógł zostać wyznaczony” – poinformował w środę rzecznik prasowy SO w Elblągu Tomasz Koronowski.

reklama

O 62-letnim Wojciechu O. stało się głośno w związku ze zdarzeniami z 11 listopada ub. roku w Kaliszu, gdzie wspólnie z Piotrem R. i Marcinem O. zorganizowali marsz. W jego trakcie wznosili antysemickie hasła i spalili tekst Statutu Kaliskiego – przywileju tolerancyjnego dla Żydów z 1264 r.

Prokuratura Rejonowa w Kaliszu przedstawiła wówczas trzem mężczyznom zarzuty dotyczące publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, znieważenia grupy ludności z powodu przynależności narodowej i wyznaniowej oraz publicznego nawoływania do popełniania przestępstw przeciwko osobom z powodu ich przynależności narodowej i wyznaniowej.

Po kilku miesiącach kaliska prokuratura rozszerzyła listę zarzutów pod adresem Wojciecha O. Zdaniem śledczych mężczyzna jest sprawcą m.in. napaści w Bydgoszczy na Białorusina z powodu narodowości pokrzywdzonego. Kolejne zarzuty dotyczą zdarzeń, do których doszło w ub. roku w Warszawie i Siemianowicach, podczas publicznych przemówień. Jak podawała prokuratura, 62-latek nie przyznał się do winy. Złożył wyjaśnienia i przedstawił swoją wersję wydarzeń.

Podsumowanie inauguracyjnego dnia Campusu Polska Przyszłości

Wojciech O. odpowiada przed bydgoskim sądem za grożenie śmiercią posłom i dziennikarzom domagającym się obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. W akcie oskarżenia zarzucono mu, że podczas protestu „Stop Dyskryminacji Sanitarnej” w Bydgoszczy groził posłom śmiercią w przypadku zagłosowania przez nich za ustawą dotyczącą ochrony życia i zdrowia obywateli w czasie epidemii COVID-19 oraz nakłaniał do tworzenia listów gończych i pozbawienia życia dziennikarzy „Gazety Wyborczej”.

W maju Sąd Okręgowy w Bydgoszczy uchylił mu areszt tymczasowy i zastosował wobec niego dozór policyjny. Sąd postanowił też, że oskarżony nie może zbliżać się do pokrzywdzonych na odległość mniejszą niż 50 metrów i komunikować się z nimi w jakikolwiek sposób.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama