-3 C
Olsztyn
środa, 22 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

WIOŚ podał przyczynę śnięcia ryb w zbiorniku wodnym w powiecie olsztyńskim

OlsztynWIOŚ podał przyczynę śnięcia ryb w zbiorniku wodnym w powiecie olsztyńskim

Badania wody ze zbiornika w rezerwacie Kwiecewo wykluczyły, żeby przyczyną śnięcia ryb mogły być jakiekolwiek zanieczyszczenia zewnętrzne – podał w środę warmińsko-mazurski WIOŚ. Ustalenia wskazały na naturalne przyczyny tego zjawiska, czyli tzw. przyduchę letnią.

reklama

O dużych ilościach śniętych ryb w rozlewisku w rezerwacie przyrody „Kwiecewo” służby ochrony przyrody w woj. warmińsko-mazurskim zostały powiadomione przed tygodniem. Od tamtej pory wyjaśniały one przyczyny i usuwały skutki tego zjawiska.

W środę Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Olsztynie otrzymał ostateczne wyniki laboratoryjnych badań fizykochemicznych próbek wody pobranych w rezerwacie.

reklama

„Wyniki nie wskazują na nienaturalne, antropogeniczne przyczyny śnięcia ryb. Wykluczamy jakiekolwiek zanieczyszczenie zewnętrzne, jako przyczynę tego zjawiska” – poinformowała wojewódzki inspektor ochrony środowiska Joanna Kazanowska.

Dodała, że w analizowanych próbach wody nie stwierdzono ponadnormatywnych stężeń zanieczyszczeń, w tym metali ciężkich czy innych substancji toksycznych. „Oznaczono bardzo niską zawartość tlenu i azotu amonowego w wodzie w porze nocnej, co może wskazywać na przyduchę letnią, jako przyczynę śnięcia ryb” – mówiła.

Pierwsze oznaki wiosny. Leśnicy z Warmii opublikowali nagranie
reklama

Jak wyjaśniła, głównymi czynnikami, które doprowadziły do śnięcia ryb, były wysoka temperatura i niski stan wody w zbiorniku, co oznacza naturalne przyczyny wystąpienia tego zjawiska.

Wcześniej WIOŚ podał, że w okolicy zbiornika nie stwierdzono jakichkolwiek tzw. miejscowych punktów zanieczyszczeń.

Inne pomiary wykonane w rezerwacie również wskazywały, że powodem śnięcia ryb były deficyty tlenu. Zbiornik jest płytki, bezodpływowy, powstały na terenach zalewowych, więc narażony na takie zjawiska. Po długotrwałych upałach i braku deszczu jeszcze bardziej obniżył się poziom wody (do 50 cm) i wzrosła jej temperatura (30 st. C).

Działania związane z wystąpieniem śnięcia ryb w rezerwacie „Kwiecewo” koordynowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie. Podczas przeprowadzonej tam w minioną sobotę akcji zebrano i przekazano do utylizacji 1,9 tony martwych ryb, co m.in. ma powstrzymać dalszy ubytek tlenowy w wodzie związany z procesem ich rozkładu.

RDOŚ podała, że zebrane martwe ryby (okonie, liny, wzdręgi, szczupaki), to głównie duże sztuki. Natomiast małe ryby najprawdopodobniej stały się pokarmem dla ptaków, które licznie pływały w wodzie, gromadziły się na brzegu lub latały nad rozlewiskiem. Nie zaobserwowano, aby zjawisko śnięcia ryb miało znaczący wpływ na występujące tam ptaki rybożerne (czapla biała i siwa, mewa śmieszka, kormoran i bielik) czy inne gatunki tam występujące (łabędź niemy, gęgawa, łyska, perkoz dwuczuby i kilka gatunków kaczek).

Kolejny atak wilka i kolejna ofiara. Ludzie boją się wychodzić z domu

Jak mówił dr Andrzej Kapusta z Instytutu Rybactwa Śródlądowego, w zbiorniku nadal jest sporo żywych ryb, które powinny przetrwać, jeśli choć trochę poprawiłyby się warunki pogodowe i podniósłby się poziom wody.

„Zwykle po takiej przydusze następują bardzo dobre warunki dla rozwoju ryb. Tarło ma wysoką efektywność, ryby mają wysokie tempo wzrostu. I te straty do pewnego stopnia są odrabiane” – wyjaśnił.

Położony w gminie Świątki, w powiecie olsztyńskim rezerwat przyrody „Kwiecewo” został utworzony w celu zachowania rozlewiska, które stanowi ostoję lęgową i miejsce występowania licznych gatunków ptaków wodno-błotnych.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
25 sierpnia 2022 09:00

To znaczy, że nie ma równowagi biologicznej.

Stefan
25 sierpnia 2022 15:06

Chemtrails i 5G to przecież sama natura, czego nie rozumiecie?

Popularne
Ogłoszenia

Powstaną ogrody społeczne w Olsztynie

Największe zimowisko nietoperzy znajduje się w Olsztynie. To rekord!