reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Warmińsko–Mazurskie KAS zatrzymało 7 osób Śledztwo dotyczy tzw. „hurtowni faktur”

WiadomościWarmińsko–Mazurskie KAS zatrzymało 7 osób Śledztwo dotyczy tzw. "hurtowni faktur"

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie funkcjonariusze Warmińsko–Mazurskiego KAS zatrzymali 7 osób w związku ze śledztwem dotyczącym tzw. „hurtowni faktur” – poinformował rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś. Wśród zatrzymanych znalazł się prezes klubu żużlowego Stal Gorzów Marek G.

reklama

Do zatrzymań doszło we wtorek, 7 czerwca. „Wśród zatrzymanych znalazł się prezes klubu żużlowego, jednocześnie prowadzący firmę zajmującą się usługami finansowymi, w tym wymianą walut obcych za pośrednictwem internetu” – podkreślił w rozmowie rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś.

Prokurator wskazał, że Marek G. w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa tzw. „prania brudnych pieniędzy”. „Według ustaleń prokuratorów na rachunek prowadzonego przez niego kantoru wymiany walut została przyjęta kwota ponad 66 milionów złotych pochodzącą z czynów zabronionych popełnionych przez grupę zajmującą się wystawianiem poświadczających nieprawdę faktur VAT” – tłumaczył Marcin Saduś.

reklama

„Mężczyzna nie był członkiem grupy. Czyn ten z uwagi, iż podejrzany uczynił sobie z procederu stałe źródło dochodu, zagrożony jest karą do 12 lat pozbawienia wolności. Prokurator złożył wniosek o zastosowanie wobec wyżej wymienionego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania” – zaznaczył. W czwartek sąd ma zdecydować, czy prezes klubu żużlowego Stal Gorzów zostanie tymczasowo aresztowany.

Według ustaleń podczas przesłuchania Marek G. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia. Wyjaśnienia te pozostają jednak w dużej sprzeczności z pozostałymi dowodami, które zgromadził prokurator, w tym wyjaśnieniami innych podejrzanych.

reklama

Podał, że pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. przestępstwa zbrodni fakturowej. „Zarzucany podejrzanym czyn fałszowania faktur ze znaczną kwotą należności – większą niż dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości i zagrożony jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karę 25 lat pozbawienia wolności” – podkreślił.

Warmińsko–Mazurskie KAS zatrzymało 7 osób Śledztwo dotyczy tzw. "hurtowni faktur"

Zaznaczył, że ostatnie zatrzymania są już piątą realizacją w śledztwie dotyczącym tzw. „hurtowni faktur”. „Grupa, którą kierował 61-letni Zbigniew D., działała w latach 2015 – 2019 na terenie całego kraju. Podejrzani zajmowali się wystawianiem faktur dotyczących sprzedaży gigantycznych ilości paliw płynnych, czym poświadczano nieprawdę, nie tylko w zakresie potwierdzenia transakcji, które w rzeczywistości nie miały miejsca, ale także w zakresie prawa nabywców do obniżenia podatków” – przypomniał prokurator.

„Według szacunków śledczych z Wydziału II ds. Przestępczości Finansowo–Skarbowej działając w ten sposób grupa wystawiła ok. 5 tys. faktur na łączną kwotę ponad 2,06 miliarda zł, od których podatek VAT wynosił 387 mln zł. Klientami +hurtowni faktur+ był krąg zaufanych osób z branży paliwowej, które dokonywały swoistego +zakupu+ faktur na rzecz co najmniej pięciu spółek prowadzących niewielkie sieci stacji paliwowych. Dokonując zakupu +nabywcy+ nie tylko w sposób nieuczciwy generowali koszty uzyskania przychodów, ale dokumentowali sprzedaż oleju napędowego poprzez stacje paliw, który pochodziły z nieustalonego źródła” – tłumaczył.

„Śledztwo dotyczące tzw. +hurtowni faktur+ opiera się w części na materiałach sprawy, o której Prokuratura Regionalna w Warszawie informowała w komunikacie z dnia 12 listopada 2020r. dotyczącym skierowania aktu oskarżenia przeciwko 52 członkom grupy przestępczej sprzedającej olej smarowy, jako olej napędowy” – przekazał.

Dodał, że w śledztwie status podejrzanych ma 27 osób, z czego wobec 16 stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. 

źródło: PAP

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×