8 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

NIK sprawdzi prawidłowość gospodarki rybackiej  na Wielkich Jeziorach Mazurskich

OlsztynNIK sprawdzi prawidłowość gospodarki rybackiej  na Wielkich Jeziorach Mazurskich
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

NIK sprawdzi prawidłowość gospodarki rybackiej  na Wielkich Jeziorach Mazurskich , wydawania zgód na masowe odłowy sieciowe? Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa pod przewodnictwem posłanki Urszuli Pasławskiej przesłała propozycje kontroli Najwyższej Izby Kontroli na 2023 rok.

reklama

– Rabunkowa gospodarka rybacka obniża potencjał turystyczny i hamuje rozwój gospodarczy naszego regionu- mówi Urszula Pasławska. – Niedawno wysłałam do Ministerstwa Klimatu kolejną interpelację w sprawie ograniczenia odłowów sieciowych. Z odpowiedzi wynika, że rząd nic nie robi i na razie nie zamierza. Na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska postanowiliśmy więc zainteresować tematem NIK.

Teraz w warmińsko – mazurskich jeziorach brakuje ryb, a polscy wędkarze jeżdżą na łowiska do Szwecji. Zdaniem posłanki rozwiązaniem będzie radykalne ograniczenie odłowów sieciowych we wszystkich akwenach regionu. Z wyjątkiem tych przeznaczonych do wykorzystania gospodarczego, o czym decydować powinny samorządy. Kolejną sprawą jest kontrola zarybień i wprowadzenie dodatkowych okresów ochronnych. Wtedy w jeziorach regionu odrodzą się ryby, a turyści – wędkarze przez cały rok będą przyjeżdżać na Warmię i Mazury.

Zdekoncentrował się przez trwające właśnie gody? Łoś wpadł do studni
reklama

 – Od wielu lat przedstawiciele środowisk wędkarskich proszą mnie o pomoc w ograniczeniu liczby odłowów sieciowych i kontrolowaniu zarybień. Od 2015 roku interweniuję w resortach klimatu i rolnictwa, ale nic się nie zmienia  – mówi posłanka. – Miejmy nadzieję, że zaangażowanie NIK pomoże doprowadzić sprawę do finału. O ograniczenie odłowów sieciowych będę walczyć do skutku.

reklama
reklama
reklama
reklama

13 KOMENTARZY

13 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama