0
-8.8 C
Olsztyn
piątek, 30 stycznia, 2026
reklama
zamów reklamę

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

Wycinka lasu na Mazurach. Niemka włączyła kamery i zawiadomiła organy ścigania

WęgorzewoWycinka lasu na Mazurach. Niemka włączyła kamery i zawiadomiła organy ścigania

W połowie kwietnia w Stręgielku nad jeziorem Piecek ruszyła kontrowersyjna wycinka drzew na niemal dwóch hektarach prywatnej działki. Jak podaje Radio Olsztyn, sąsiadka z Niemiec zawiadomiła policję, podejrzewając złamanie prawa. Sprawą zajmuje się już prokuratura.

reklama

Zgłoszenie Niemki uruchomiło procedurę

Kristina, obywatelka Niemiec, od lat mieszkająca w Stręgielku, zareagowała natychmiast, gdy w połowie kwietnia zauważyła pracujące maszyny wycinające drzewa na sąsiednim terenie. „Włączyłam kamery przy domu i zobaczyłam, że maszyny wycinają drzewa. Od razu zadzwoniłam na policję” – relacjonowała w rozmowie z dziennikarzami Radia Olsztyn. Sąsiadka przyznała, że interwencja funkcjonariuszy nie przerwała żadnych prac. „No i nie wiem, co oni z nimi rozmawiali, ale ja miałam takie uczucie, że wszyscy wiedzą, że to jest nielegalny wycinek.” – dodawała.

Właścicielem działki okazał się szef kętrzyńskiego biura nieruchomości. Tłumaczył, że celem wycinki było przywrócenie gruntu do użytkowania rolniczego. Sęk w tym, że – jak potwierdziła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie – działania te miały miejsce w okresie lęgowym ptaków, co czyni je nielegalnymi bez specjalnego zezwolenia.

reklama

Inwestor miał inne plany?

Zainteresowani tematem dotarli do internetowego ogłoszenia, w którym właściciel oferuje działki rekreacyjne na terenie objętym wycinką. To ogłoszenie rzuca cień na deklaracje właściciela o rolniczym przeznaczeniu gruntu. Co więcej, teren objęty jest ochroną krajobrazową w ramach Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, gdzie obowiązuje zakaz likwidowania zadrzewień śródpolnych.

Ptaki pod ochroną, a las znika

Ekspertyza ornitologiczna, wykonana na zlecenie mieszkańców Stręgielka, wykazała obecność co najmniej dziesięciu gatunków ptaków pod ścisłą ochroną. Wszystkie są pospolite, ale objęte ochroną: sikory, kapturki, piecuszki. Piotr Kwiatkowski, specjalista ds. ochrony środowiska potwierdził w rozmowie z Radiem Olsztyn, że znalazł tam też chroniony mech i kilkadziesiąt gatunków roślin.

RDOŚ potwierdził, że inwestor nie występował o żadne zezwolenie i nie wydawała w tej sprawie decyzji. Ekspertyza, którą otrzymała od mieszkańców, wskazuje jednoznacznie na obecność siedlisk ptaków.

Prokuratura bada sprawę

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa wpłynęło do policji 9 maja. Funkcjonariusze wraz z technikiem kryminalistyki przeprowadzili oględziny, przesłuchano świadków, urzędników oraz właściciela działki. 14 maja prokuratura rejonowa w Giżycku wszczęła śledztwo.

Postępowanie dotyczy przeprowadzenia wycinki drzew na terenie objętym ochroną krajobrazową, co mogło doprowadzić do zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym.

Powołany został biegły z zakresu ochrony środowiska. Trwa ustalanie, czy doszło do naruszenia przepisów z artykułu 181 Kodeksu karnego, za co grozi do 5 lat więzienia.

Oburzenie sąsiadów i milczenie inwestora

Sam właściciel działki odmówił komentarza. Podobno dla niego temat jest zamknięty.

Z audycji Radia Olsztyn wynika, że mieszkańcy są zaniepokojeni. Obawiają się, że wkrótce piękne tereny zielone mogą zniknąć, a w ich miejscu powstanie betonowa pustynia.

Niemka zapowiada kolejne kroki i zamierza zawiadomić Ministerstwo Klimatu i Środowiska. „Od małego to jest moja oaza ciszy i pokoju i oczywiście boję się, że to jest niszczone.” – mówiła w audycji „Śliska sprawa”.

źródło: Radio Olsztyn „Wycinka drzew pod lupą policji i prokuratury. Posłuchaj Śliskiej Sprawy” [dostęp 21.05.2025]

Przeczytaj także

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Maksymalizacja inwestycji w fotowoltaikę: jak przestać tracić pieniądze na sieci

Jedynym sposobem, aby zatrzymać ten finansowy przeciek, jest przestać eksportować cenną energię i zacząć ją przechowywać.

Jakie zalety mają opakowania termoformowane?

Formowanie materiału pod wpływem ciepła, pozwala na tworzenie opakowań o różnych kształtach, rozmiarach i funkcjonalnościach

Kreatywny luty w Olsztynie. Seria niezwykłych bezpłatnych szkoleń

Sprawdź, jak bezpłatnie zdobyć nowe umiejętności w Szkole Pascal!

Dodatkowa praca w Olsztynie przy rozładunkach w największej sieci restauracji w Polsce

Szukasz dodatkowej pracy w Olsztynie? Trwa rekrutacja do rozładunków dostaw. Praca z elastycznym grafikiem.

Smartfony z najszybszym ładowaniem dostępne teraz

Dowiedz się, co sprawia, że dzisiejsze smartfony ładują się w kilka minut - oraz które funkcje naprawdę mają znaczenie dla szybkości i bezpieczeństwa.

Busy do Hamburga – jak przygotować się do wyjazdu?

Jak dobrze zaplanować podróż i uniknąć niepotrzebnego stresu?

Najpopularniejsi influencerzy w Polsce w 2026

Przedstawiamy ludzi, których materiały zdobyły miliony wyświetleń.

Bracia Kacperczyk wracają na Plażę Kortowską. Line-up Kortowiady 2026 nabiera kształtów

Ich najnowsza płyta, Wszyscy jesteśmy Kacperczyk, ukazała się w październiku 2025 roku i spotkała się z bardzo dobrym odbiorem słuchaczy.

Dźwiganie kartonów i dopłaty za kilogramy? Z sharry przewieziesz swój dobytek tanio i bez wysiłku

Planujesz dłuższy wyjazd? Na sharry znajdziesz busy z dużym limitem bagażu. Zabierz walizki, narzędzia i paczki bez dopłat lotniskowych. Rezerwuj door-to-door!

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Czy pożyczki pozabankowe mogą obniżać zdolność kredytową?

Garaże drewnopodobne – najważniejsze informacje

Garaże drewnopodobne jako nowoczesna alternatywa dla garaży blaszanych?

Bojler czy przepływowy ogrzewacz wody – co się bardziej opłaca?

Jakie są różnice między bojlerem a przepływowym ogrzewaczem wody?
reklama
reklama