fbpx
1 C
Olsztyn
poniedziałek, 28 listopada, 2022
reklama

Trwa masowe wycinanie drzew w Olsztynie. Wycięte zostanie aż 1100 drzew

WiadomościTrwa masowe wycinanie drzew w Olsztynie. Wycięte zostanie aż 1100 drzew

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Na terenie Olsztyna trwa usuwanie drzew pod nową linię tramwajową, a konkretniej wycięte zostanie aż 1100 drzew. Miasto zapowiada nasadzenia, jednak czy jest to wystarczająca rekompensata?

Przy al. Piłsudskiego 58 został wycięty niemal cały pas zieleni, tracąc około 40 drzew. Okazało się, że wynika to z robót organizowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, by przenieść i zmodernizować miejską sieć ciepłowniczą w celu utworzenia tam nowej linii tramwajowej.

Andrzej Karwowski, szef inwestycji tramwajowej w Olsztynie, wyjaśnił całe zamieszanie:

„Miejska sieć ciepłownicza jest wymieniana oraz przesuwana w inne miejsce. Jest to konieczne ze względu na plany poprowadzenia tędy nowej linii tramwajowej. W innym wypadku umiejscowienie rur kolidowałoby z tym przedsięwzięciem. Przygotowywane jest miejsce pod dalsze działania. Roboty przy al. Piłsudskiego prowadzone są przez MPEC, w porozumieniu z miastem

Kilka tygodni temu, pisaliśmy o wycięciu charakterystycznego klonu, nieopodal ZUSu i al. 1 maja, o czym można przeczytać w artykule: Urzędnicy zgodzili się na wycięcie charakterystycznego drzewa w centrum Olsztyna

Kolejne zmiany w organizacji ruchu związane z postępem prac przy budowie nowej tramwajowej infrastruktury

W środę (26.02) wycięto również 5 klonów naprzeciwko Teatru Jaracza. Powołano się na ich zły stan zdrowia:

Naprzeciwko Teatru Jaracza zostało wyciętych 5 klonów. Były stare i zagrażały bezpieczeństwu spacerujących tam przechodniów. Z wycinką zwlekaliśmy jak najdłużej, aby nie utożsamiano jej z planami budowy nowego hotelu przy ul. Linki – wytłumaczył rzecznik Zarządu Gróg Zieleni i Transportu w Olsztynie, Michał Koronowski.

Potwierdził również, że miasto nie ma aktualnie w planach zasadzenia tam nowych drzew.

Wybudowanie nowej linii tramwajowej wymusi wycięcie nawet do 1100 drzew, głównie na odcinku od okolic skrzyżowania ul. Krasickiego z ul. Wilczyńskiego, aż do miejsca, w którym powstanie estakada. Ratusz zapowiada rozpoczęcie nasadzeń, które miałyby zapewnić w przyszłości następstwo, dla wyciętych drzew. Jednak czy w mieście, które od lat promuję się nazwą „ogród Europy” i ma być „zielone i przyjazne”, taki zabieg nie jest bulwersujący?

Nowa organizacja ruchu na ul. Wyszyńskiego i Synów Pułku

Prezydent Piotr Grzymowicz zapowiada nasadzenia:

„Jeszcze w tym roku zgodnie z planami i koncepcją Ogrodnika Miejskiego planujemy dokonanie nasadzeń drzew różnych gatunków w następujących lokalizacjach, m.in.: przy ul. Paukszty i Sikorskiego 137 sztuk, ul. Leonharda 102 sztuki, ul. Artyleryjska 80 sztuk, Jezioro Długie 62 sztuki, ul Poprzeczna 36 sztuk, ul. Głowackiego 24 sztuki, ul. Warszawska 19 sztuk, ulice: Augustowska i Lubelska po 15 sztuk”

Dojdą do tego nasadzenia przy ul. Bukowskiego:

„Nasadzimy tam 18 drzew liściastych, 348 krzewów liściastych, 310 sztuk bylin i 405 m2 traw”

Dyrektor ratuszowego wydziału ochrony środowiska, Zdzisław Zdanowski, twierdzi, że nasadzenia nie wystarczą:

„W tym przypadku pas drogowy jest ograniczony ukształtowaniem terenu. To uniemożliwia nasadzenia w sąsiedztwie. Tym samym nie jest możliwym wykonanie tych czynności w formule „jeden za jeden”

Trwa masowe wycinanie drzew w Olsztynie. Wycięte zostanie aż 1100 drzew Trwa masowe wycinanie drzew w Olsztynie. Wycięte zostanie aż 1100 drzew Trwa masowe wycinanie drzew w Olsztynie. Wycięte zostanie aż 1100 drzew

 

reklama
reklama
reklama

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze