Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na grudniowym posiedzeniu zajął się między innymi wyborami rektora oraz sprzedażą nieruchomości.
19 grudnia w Kortowie odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Podjęto na nim szereg decyzji, w tym kilka kluczowych.
Wybory rektora
W przyszłym roku wygasa kadencja dotychczasowego rektora uczelni, więc jednym z najważniejszych punktów była organizacja wyborów i ustalenie kalendarza wyborczego. Już w styczniu odbędą się wybory elektorów, a pierwszy termin wyboru rektora na kadencję 2024 – 2028 wyznaczono na 21 marca.
Harmonogram zaproponowała Uczelniana Komisja Wyborcza na lata 2023 – 2027, która została powołana na poprzednim posiedzeniu Senatu UWM, a teraz zebrała się po raz pierwszy. W jej składzie znaleźli się naukowcy z poszczególnych wydziałów uczelni i przedstawiciele studentów.
W najbliższych miesiącach Komisja przeprowadzi wybory członków Uczelnianego Kolegium Wyborczego, wybory rektora i członków Senatu na 4-letnią kadencję.
– W pierwszym półroczu nowego roku zostaną przeprowadzone trzy wybory. Najpierw uzupełnimy i stworzymy Uczelniane Kolegium Elektorów, które dokona wyboru rektora na kadencję 2024 – 2028. Uczelniana Komisja Wyborcza zaplanowała wybory rektora na przełom marca i kwietnia. A na końcu będziemy wybierać senat uczelni – powiedział UWM.Fm przewodniczący UKW dr hab. Marcin Dąbrowski.
Sprawy organizacyjne
Senat sporo czasu poświęcił na sprawy organizacyjno-techniczne.
– Po raz kolejny zmienialiśmy Statut. A tak naprawdę włączaliśmy do niego regulamin posiedzeń Senatu – jako załącznik, zgodnie z instrukcją, jaką otrzymaliśmy z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Oprócz tego Senat rekomendował rektorowi przyjęcie zmian w planie rzeczowo-finansowym na rok 2023, ale też planu rzeczowo-finansowego na rok 2024. Zajmowaliśmy się też sprawami dotyczącymi regulaminu Szkoły Doktorskiej (został on zmodyfikowany). Następnie rozmawialiśmy na temat planów studiów dwóch kierunków – historia (studia I stopnia) i mikrobiologia (studia II stopnia), zmiany w efektach uczenia się, sprawy kanclerza – wymieniał w rozmowie z Piotrem Szauerem Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski.
Sprzedaż nieruchomości i szpital uniwersytecki
Inna ważna uchwała dotyczyła sprzedaży działki wraz ze sklepem. Chodzi o teren w Bałcynach pod Ostródą. Przez prawie 60 lat naukowcy prowadzili tam doświadczenia polowe. Teraz uczelnia zdecydowała się sprzedać nieruchomość starostwu.
– Ma tam powstać świetlica dla mieszkańców tej miejscowości – zapowiedział rektor UWM.
Senat podjął też dwie, jak zaznaczył rektor, drobne uchwały odnośnie szpitala uniwersyteckiego.
– Jedna dotyczyła wyłonienia firmy, która będzie sprawdzała bilans, a druga uchwała dotyczyła korekty tak naprawdę uchwały, którą podejmowaliśmy wcześniej, odnośnie dzierżawy, zbywania zużytych środków trwałych – powiedział.
Grant rektora
Profesor Jerzy Przyborowski odniósł się także do przyznanego w grudniu naukowego grantu rektora. To druga edycja nagrody, która jest przyznawana naukowcom dopiero rozpoczynającym swoją drogę badawczą, aby ułatwić im ubieganie się później o duże projekty Narodowego Centrum Nauki.
– W procedurze NCN-owskiej zawsze podnoszony jest brak doświadczenia w prowadzeniu badań. Grant rektora ma na celu to, żeby udowodnić, a właściwie wykazać, że projektodawca prowadził badania naukowe dotyczące tego problemu, który jest tym podstawowym problemem projektowym, i my chcemy na te badania wstępne przeznaczać pieniądze. Czyli inaczej mówiąc przez naukowy grant rektora sprawiamy, że w NCN-ie jest większa szansa uzyskania dużych projektów. To jest podstawowy cel tego grantu, który po raz drugi został rozstrzygnięty – wyjaśniał rektor prof. Przyborowski.
Piętnastu naukowców otrzymało w sumie ponad pół miliona złotych, a władze uczelni zapewniają, że projekt będzie kontynuowany, upatrując w nim szansy dla młodych naukowców.
Międzynarodowe Centrum Badań Kopernikańskich
Rektor UWM zapowiedział również powstanie Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich.
15 grudnia podczas spotkania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu rektorzy trzech uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podpisali porozumienie w tej sprawie.
Spotkanie było związane z dobiegającym końca Rokiem Kopernikańskim. Naukowcom zależy nie tylko na kontynuacji badań dotyczących naszego wielkiego astronoma i jego spuścizny, ale też na przygotowaniu się do obchodów kolejnej rocznicy.
– Takim naczelnym celem jest to, aby przygotować się do 500-letniej rocznicy wydania „De revolutionibus”, bo to nastąpi za 20 lat – wyjaśnił rektor prof. Przyborowski.
źródło: UWM FM
szkoda, że nie zajmą się fatalnymi warunkami studiowania na lekarskim.