11 C
Olsztyn
piątek, 1 marca, 2024
reklama

Senat UWM podjął ważne decyzje

OlsztynSenat UWM podjął ważne decyzje

Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na grudniowym posiedzeniu zajął się między innymi wyborami rektora oraz sprzedażą nieruchomości.

reklama

19 grudnia w Kortowie odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Podjęto na nim szereg decyzji, w tym kilka kluczowych.

Wybory rektora

W przyszłym roku wygasa kadencja dotychczasowego rektora uczelni, więc jednym z najważniejszych punktów była organizacja wyborów i ustalenie kalendarza wyborczego. Już w styczniu odbędą się wybory elektorów, a pierwszy termin wyboru rektora na kadencję 2024 – 2028 wyznaczono na 21 marca.

reklama

Harmonogram zaproponowała Uczelniana Komisja Wyborcza na lata 2023 – 2027, która została powołana na poprzednim posiedzeniu Senatu UWM, a teraz zebrała się po raz pierwszy. W jej składzie znaleźli się naukowcy z poszczególnych wydziałów uczelni i przedstawiciele studentów.

W najbliższych miesiącach Komisja przeprowadzi wybory członków Uczelnianego Kolegium Wyborczego, wybory rektora i członków Senatu na 4-letnią kadencję.

– W pierwszym półroczu nowego roku zostaną przeprowadzone trzy wybory. Najpierw uzupełnimy i stworzymy Uczelniane Kolegium Elektorów, które dokona wyboru rektora na kadencję 2024 – 2028. Uczelniana Komisja Wyborcza zaplanowała wybory rektora na przełom marca i kwietnia. A na końcu będziemy wybierać senat uczelni – powiedział UWM.Fm przewodniczący UKW dr hab. Marcin Dąbrowski.

reklama

Sprawy organizacyjne

Senat sporo czasu poświęcił na sprawy organizacyjno-techniczne.

– Po raz kolejny zmienialiśmy Statut. A tak naprawdę włączaliśmy do niego regulamin posiedzeń Senatu – jako załącznik, zgodnie z instrukcją, jaką otrzymaliśmy z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Oprócz tego Senat rekomendował rektorowi przyjęcie zmian w planie rzeczowo-finansowym na rok 2023, ale też planu rzeczowo-finansowego na rok 2024. Zajmowaliśmy się też sprawami dotyczącymi regulaminu Szkoły Doktorskiej (został on zmodyfikowany). Następnie rozmawialiśmy na temat planów studiów dwóch kierunków – historia (studia I stopnia) i mikrobiologia (studia II stopnia), zmiany w efektach uczenia się, sprawy kanclerza – wymieniał w rozmowie z Piotrem Szauerem Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski.

Sprzedaż nieruchomości i szpital uniwersytecki

Inna ważna uchwała dotyczyła sprzedaży działki wraz ze sklepem. Chodzi o teren w Bałcynach pod Ostródą. Przez prawie 60 lat naukowcy prowadzili tam doświadczenia polowe. Teraz uczelnia zdecydowała się sprzedać nieruchomość starostwu.

– Ma tam powstać świetlica dla mieszkańców tej miejscowości – zapowiedział rektor UWM.

Senat podjął też dwie, jak zaznaczył rektor, drobne uchwały odnośnie szpitala uniwersyteckiego.

– Jedna dotyczyła wyłonienia firmy, która będzie sprawdzała bilans, a druga uchwała dotyczyła korekty tak naprawdę uchwały, którą podejmowaliśmy wcześniej, odnośnie dzierżawy, zbywania zużytych środków trwałych – powiedział.

Grant rektora

Profesor Jerzy Przyborowski odniósł się także do przyznanego w grudniu naukowego grantu rektora. To druga edycja nagrody, która jest przyznawana naukowcom dopiero rozpoczynającym swoją drogę badawczą, aby ułatwić im ubieganie się później o duże projekty Narodowego Centrum Nauki.

– W procedurze NCN-owskiej zawsze podnoszony jest brak doświadczenia w prowadzeniu badań. Grant rektora ma na celu to, żeby udowodnić, a właściwie wykazać, że projektodawca prowadził badania naukowe dotyczące tego problemu, który jest tym podstawowym problemem projektowym, i my chcemy na te badania wstępne przeznaczać pieniądze. Czyli inaczej mówiąc przez naukowy grant rektora sprawiamy, że w NCN-ie jest większa szansa uzyskania dużych projektów. To jest podstawowy cel tego grantu, który po raz drugi został rozstrzygnięty – wyjaśniał rektor prof. Przyborowski.

Piętnastu naukowców otrzymało w sumie ponad pół miliona złotych, a władze uczelni zapewniają, że projekt będzie kontynuowany, upatrując w nim szansy dla młodych naukowców.

Międzynarodowe Centrum Badań Kopernikańskich

Rektor UWM zapowiedział również powstanie Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich.

15 grudnia podczas spotkania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu rektorzy trzech uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podpisali porozumienie w tej sprawie.

Spotkanie było związane z dobiegającym końca Rokiem Kopernikańskim. Naukowcom zależy nie tylko na kontynuacji badań dotyczących naszego wielkiego astronoma i jego spuścizny, ale też na przygotowaniu się do obchodów kolejnej rocznicy.

– Takim naczelnym celem jest to, aby przygotować się do 500-letniej rocznicy wydania „De revolutionibus”, bo to nastąpi za 20 lat – wyjaśnił rektor prof. Przyborowski.

źródło: UWM FM

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Olsztynianin
28 grudnia 2023 20:38

szkoda, że nie zajmą się fatalnymi warunkami studiowania na lekarskim.

Polecane
Ogłoszenia