fbpx
-0 C
Olsztyn
niedziela, 24 października, 2021
reklama

Centrum nauki także w Olsztynie?

reklama

Eksperymenty, edukacja, doświadczenia. Osiągnięcia światowej nauki i najnowsze technologie na polskim gruncie. Trwają prace nad powstaniem Olsztyńskiego Centrum Nauki.

Na całym świecie działa ok. dwóch tys. takich jednostek. Najwięcej, bo 450, powstało w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwszym było Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które uruchomiono w 2010 roku.

Także stolica Warmii i Mazur ma zakusy na promocję nauki w ten niecodzienny sposób – zapowiadają ratuszowi urzędnicy. – Inicjatywa uruchomienia takiej jednostki powstała we wrześniu 2013 roku. Odpowiednie dokumenty związane z dofinansowaniem powstania Olsztyńskiego Centrum Nauki trafiły już do Urzędu Marszałkowskiego.

reklama

Koszt budowy oszacowano na 20 mln złotych. Instytucja miałaby powstać na terenie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego w obiekcie o powierzchni 2 tys. m kw., który sąsiadowałby z planowanym budynkiem instytutu Polskiej Akademii Nauk.

Odwiedzający nasze Centrum mogliby poczuć się jak prawdziwi naukowcy – przyznaje dyrektor OPNT, Wojciech Samulowski. – Mogliby brać udział w eksperymentach i doświadczeniach naukowych. Poprzez demonstrowanie wiedzy, obrazowanie zachodzących procesów i zjawisk, poznawanie wyników najnowszych osiągnięć światowej nauki chcemy rozbudzać umiejętności kreatywnego i innowacyjnego działania, budować przekonanie wśród młodych ludzi o potrzebie ciągłego uczenia się, kształtowania przekonania, według którego rozwój gospodarczy oparty jest na nowych technologiach i badaniach naukowych. Olsztyńskie Centrum Nauki miałoby również zająć się wyławianiem młodych osób szczególnie uzdolnionych oraz opieką w dalszym ich rozwoju.

Inicjatorzy powstania Centrum, olsztyńscy naukowcy i władze Olsztyna, spotkali się w czwartek (14.01), by rozmawiać o dalszych działaniach i potwierdzić chęć realizacji zadania. Istotna dla przyszłości projektu ma być także współpraca z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Wkrótce w tej sprawie spotkają się przedstawiciele samorządu i uczelni.

reklama

Najnowsze ogłoszenia

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze