-1 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Rewolucji kanalizacyjnej w gminie ciąg dalszy

WiadomościRewolucji kanalizacyjnej w gminie ciąg dalszy

Władze gminy przymierzają się do dalszej rozbudowy sieci kanalizacyjnej. Być może już wkrótce czekają nas prace w Szczęsnem, Klebarku Wielkim i Trękusku.

W 2015 roku, kosztem 900 tys. złotych, władze gminy zakończyły budowę trzykilometrowego odcinka kanalizacji w Szczęsnem, a już podjęto działania mające na celu realizację kolejnego etapu prac. Gotowa jest dokumentacja projektowa, dzięki której możliwa będzie dalsza inwestycja. Gmina podejmie w najbliższym czasie starania mające na celu pozyskanie odpowiednich środków. Na razie z nowej kanalizacji w miejscowości może cieszyć się około 40 gospodarstw domowych.

Gmina podpisała także umowę na wykonanie przebudowy instalacji kanalizacji sanitarnej w Trękusku, dzięki której możliwa będzie rozbudowa sieci kanalizacyjnej o osiedle Pod Lasem. Inwestycja ta możliwa jest dzięki Agencji Nieruchomości Rolnych, od której gmina przejęła oczyszczalnię, a także ubiega się o dofinansowanie – 800 tys. zł – na przebudowę sieci kanalizacyjnej w Trękusku. Przebudowa obejmie istniejącą infrastrukturę, a do oczyszczalni zostaną także podłączone budynki po PGR, które do tej pory nie miały dostępu do sieci kanalizacyjnej.

Olbrzymia inwestycja kanalizacyjna czeka Klebark Wielki, gdzie gmina zamierza przebudować sieć wodociągową, wykonaną z przestarzałych rur azbestowo-cementowych. Nowa sieć zostanie zlokalizowana w sąsiedztwie istniejącej sieci, ale również w nowych przebiegach. Istniejące sieci wodociągowe zostaną wyłączone z użytkowania, a przyłącza podłączone do nowej sieci. W ramach inwestycji planuje się budowę przewodów wodociągowych z tworzyw sztucznych. Wykonane zostaną także nowe hydranty przeciwpożarowe. Łączna długość nowej sieci wodociągowej to około 5 km.

Co więcej, w ramach tego zadania zostanie wybudowana sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjno-tłocznej. Sieci zostaną zlokalizowane w ciągach komunikacyjnych lub ich sąsiedztwie, zapewniając możliwość podłączenia posesji przyległych. Inwestycja zakłada również budowę przepompowni ścieków, które zostaną wybudowane w Klebarku Wielkim ze względu na ukształtowanie terenu, uniemożliwiające prowadzenie kanałów grawitacyjnych. Większa część Klebarka Wielkiego zostanie skanalizowana systemem grawitacyjnym z rur z tworzyw sztucznych, ciążąc w kierunku przepompowni ścieków. Łączna długość sieci kanalizacyjnej tłocznej wyniesie 5,5 km, a sieci grawitacyjnej 6,5 km. Liczba pompowni lokalnych i sieciowych 5-6 sztuk.

– Szacujemy, że inwestycja w Klebarku Wielkim pochłonie około 6 mln złotych z czego 60-80 proc. będzie pochodzić ze środków unijnych – wyjaśnia Piotr Płoski, wójt Gminy Purda. – Jesteśmy właśnie na etapie przygotowywania wniosku do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wiosną 2017 powinna rozpocząć się realizacja inwestycji.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
8 kwietnia 2016 01:27

Tia…. bezprawnie kosztem prywatnej własności i rolników dla dobra kumpli wójta. Ten bezprawny zabór ziemi przez tego kmiotka skończy się albo w prokuraturze krajowej (ulewiczowie ci nie pomogą) albo w Strasburgu.

Polecane