fbpx
32 C
Olsztyn
poniedziałek, 21 czerwca, 2021
reklama

Powstała inicjatywa „Stop in vitro na Warmii i Mazurach”

reklama
Wyślij przez
0

Działacze stowarzyszeń narodowych i katolickich poinformowali w poniedziałek o powołaniu inicjatywy „Stop in vitro na Warmii i Mazurach”. Przez najbliższe trzy miesiące członkowie tej inicjatywy zamierzają zbierać podpisy pod petycją do marszałka regionu o rezygnację z finansowania procedury in vitro.

Pełnomocnik zbierania podpisów pod petycją do marszałka regionu Michał Basaj poinformował, że celem działania inicjatywy „Stop in vitro na Warmii i Mazurach” jest rezygnacja samorządu województwa z finansowania tej procedury medycznej.

Samorząd woj. warmińsko-mazurskiego w tym roku po raz pierwszy w historii zarezerwował 210 tys. zł na leczenie niepłodności. Według szacunków z pomocy będą mogły skorzystać 42 pary, każda z nich otrzyma dofinansowanie w wysokości od 2,5 do 5 tys. zł. Według prognoz dzięki programowi może się urodzić 11 dzieci.

reklama

„Nie godzimy się, by z publicznych pieniędzy finansować in vitro. Nasz sprzeciw wynika z dwóch powodów: moralnych, bo nie jest to metoda leczenia niepłodności, a drugi powód to finansowy. Te pieniądze mogłyby być przeznaczone na przedsiębiorców czy turystykę w naszym regionie, czy na coś innego, nie tak wątpliwego moralnie” – powiedział Basaj i dodał, że decyzji samorządu województwa o finansowaniu in vitro nie poprzedziła debata publiczna.

Basaj dodał, że podpisy pod petycją do marszałka będą zbierane przez trzy miesiące. Deklaracje do podpisów będzie można pobrać z internetu, podpisy mają być też zbierane w miejscach publicznych.

Działaczy pro life z Warmii i Mazur wsparła w poniedziałek członek zarządu Fundacji Życie i Rodzina Kaja Godek. „Cieszymy się, że środowiska na Warmii i Mazurach zareagowały, kiedy dokonuje się ewidentny zamach na życie ludzkie” – powiedziała Godek i dodała, że finansowanie klinik sztucznego rozrodu „to jest finansowanie ośrodków, gdzie więcej ludzi się morduje niż z tych procedur rzeczywiście się rodzi”.

„Procedura sztucznego rozrodu człowieka jest nierozłącznie związana z aborcją. To jest coś, przeciwko czemu bardzo silnie protestujemy” – powiedziała Godek i dodała, że kliniki sztucznego rozrodu wywierają presję na lokalne samorządy, „by finansować ten biznes z pieniędzy publicznych”.

„Najprawdopodobniej dlatego, że jest to procedura nieefektywna i dlatego te kliniki dążą do tego, żeby być finansowane z pieniędzy odbieranych pod przymusem” – powiedziała Godek.

Wśród osób zaangażowanych w inicjatywę „Stop in vitro na Warmii i Mazurach” są m.in. członkowie Civitas Christiana, Bractwo Przedmurza Komturia Warmińska, Inicjatywa Społeczna Tutum Domus czy Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej. 

źródło: PAP

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

15 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


15 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze