fbpx
31 C
Olsztyn
poniedziałek, 21 czerwca, 2021
reklama

Grodzki: jeżeli senator Staroń będzie kandydować na RPO, zostanie potraktowana z szacunkiem, jak wszyscy

reklama
Wyślij przez
0

Jeżeli senator Lidia Staroń będzie kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich, zostanie potraktowana z należytym szacunkiem, tak samo, jak wszyscy inni kandydaci – powiedział w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Marszałek Senatu był pytany na konferencji prasowej o informacje „Gazety Wyborczej”, że PiS miał nakłaniać niezrzeszoną senator Lidię Staroń do głosowania za kandydaturą Bartłomieja Wróblewskiego na RPO, w zamian za to, że będzie następnym kandydatem na RPO, jeśli Wróblewski nie uzyska większości.

„Wszyscy dotychczasowi kandydaci, tak jak wszyscy następni kandydaci są traktowani tak samo, z należytym szacunkiem” – powiedział Grodzki.

reklama

„Jeżeli pani senator Lidia Staroń będzie następnym kandydatem (na RPO), zostanie potraktowana tak samo jak wszyscy inni” – dodał.

Z kolei wicemarszałek Senatu Michał Kamiński zwrócił uwagę, że źle by się stało, gdyby senator Staroń miała kandydować i została wybrana, ponieważ wtedy trzeba by organizować wybory uzupełniające do Senatu.

Sama Staroń pytana przez dziennikarzy mówiła, że jeszcze nie wie, jak będzie głosować.

Sejm powołał Bartłomieja Wróblewskiego na urząd RPO 15 kwietnia. W głosowaniu przepadły kandydatury Sławomira Patyry i Piotra Ikonowicza. By jednak kandydat Sejmu mógł objąć urząd Rzecznika, jego kandydaturę musi zaakceptować jeszcze Senat. Senat ma głosować nad tą kandydaturą w czwartek.

Popiera go liczący 48 senatorów klub PiS, przeciw jest cały klub KO (45 senatorów), cały klub Lewicy (dwóch senatorów), większość klubu PSL (dwóch na trzech senatorów), senator Polski 2050 i trzech na czterech senatorów niezrzeszonych. Senator PSL Jan Filip Libicki ma się wstrzymać od głosu.

We wrześniu ub. roku upłynęła kadencja RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

Parlament wcześniej już trzykrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką: KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

źródło: PAP

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze