13 C
Olsztyn
piątek, 24 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Poseł Wojciech Maksymowicz odchodzi z klubu PiS!

WiadomościPoseł Wojciech Maksymowicz odchodzi z klubu PiS!

Limit mojej skłonności do kompromisu skończył się, dzisiaj odszedłem z Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości – oświadczył w środę polityk Porozumienia, poseł Wojciech Maksymowicz.

reklama

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił we wtorek, że MZ dostał bardzo niepokojące informacje o możliwych eksperymentach medycznych wykonywanych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim pod nadzorem prof. Wojciecha Maksymowicza, które dotyczą płodów. „Myślę, że kierując się przesłankami możliwych nieprawidłowości, daleko posuniętych nieprawidłowości, to pan profesor Maksymowicz powinien również oczekiwać jak najszybszego wyjaśnienia tej sprawy, bo może rzutować to na dalszą jego karierę” – mówił Andrusiewicz.

Dodał, że po zakończeniu tej kontroli wszyscy zastaną poinformowani o jej wynikach.

reklama

Maksymowicz w środę do sprawy odniósł się podczas konferencji prasowej w Sejmie. „Oświadczam, że nigdy ja, ani mój zespół nie prowadził eksperymentów na płodach, ani nie prowadził badań na żywych płodach ludzkich, ani na zwłokach płodów pochodzących z aborcji” – podkreślił poseł. „Dla mnie życie ludzkie jest najwyższą wartością” – zapewnił.

Jak dodał, „kłamliwe informacje to jest kolejny przejaw braku profesjonalizmu Ministerstwa Zdrowia, obecnego zarządu w obecnym kształcie”. „Może w tym wypadku mniej znaczące niż inne rzeczy, przeciwko którym występowałem widząc niewystarczające działania w walce z pandemią” – mówił polityk.

Marcin Kulasek: Zero tolerancji dla korupcji! [OPINIA]
reklama

„Ten bezprecedensowy atak na moją osobę odbieram nie tylko osobiście, a może przede wszystkim jako atak na polskich naukowców medycznych, a przecież to dzięki rozwojowi nauki medycznej mogłem w ciągu ponad 40 lat swojej pracy uratować tysiące ludzi i również dzięki rozwojowi nauk medycznych dać nadzieję wielu innym tysiącom, że ich los kiedyś się poprawi” – podkreślił Maksymowicz. Wymieniał w tym kontekście m.in. osoby przebywające w śpiączce, po urazach mózgu, udarach czy po porażeniach rdzenia kręgowego.

Poseł przypomniał, że od 40 lat jest członkiem „Solidarności”. „Znosiłem groźby, pomówienia, szykany czasów PRL” – zaznaczył.

„Muszę powiedzieć, że 30 lat temu byłem, pewnie jak widać naiwnie, przekonany, że czasy gróźb, szantażowania, szukania haków na tych, którzy mają odwagę występować przeciwko rządom, władzy, że te czasy skończyły się raz na zawsze, a widząc z kolei pozytywne efekty prospołecznych programów rządu Prawa i Sprawiedliwości wielokroć musiałem podejmować decyzję jako poseł o kompromisie, o tym, żeby ulec pewnym ustaleniom wspólnym, zdarzało się, że wbrew moim własnym opiniom” – powiedział Maksymowicz.

Minister Maląg spotkała się z seniorami w Olsztynie

„Środowisko Prawa i Sprawiedliwości jest środowiskiem na pewno otwartym na rozwój nauki i zrozumienie. Koledzy z pewnością rozumieją moje stanowisko i będziemy razem, w ramach tego ugrupowania działać” – mówił polityk Porozumienia. „Chce tylko powiedzieć, że kategorycznie limit, pula mojej skłonności do kompromisu skończyła się. Dzisiaj odszedłem z klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości” – poinformował Maksymowicz.

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany na konferencji prasowej w Warszawie, czy będą wyciągnięte jakieś konsekwencje wobec prof. Maksymowicza odparł: „Tutaj sytuacja wygląda tak, że wpłynęła do nas skarga nieanonimowa, która zawiera bardzo poważne zarzuty. I standardowym trybem będziemy tę skargę wyjaśniać, jak wyjaśniamy setki skarg, które wpływają do ministerstwa zdrowia, szczególnie teraz, w dobie pandemii”. „Także tutaj sugerowałbym powstrzymanie emocji i po prostu czekanie na wyjaśnienie sprawy” – dodał minister.

Po odejściu Maksymowicza klub PiS będzie liczył 233 posłów. 

Od prawie roku sprawę bada olsztyński dziennikarz śledczy Adam Socha na portalu Debata. Tam można przeczytać artykuł: Jak UWM zarabia na śmiertelnie chorych na SLA.

Przypomnijmy, poseł Maksymowicz startował z pierwszego miejsca listy PiS w Olsztynie w wyborach parlamentarnych.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Greg
14 kwietnia 2021 17:39

Profesorze pokaż wszystkim czym jest honor i zrzeknij się mandatu!

Jan
14 kwietnia 2021 16:44

Pan profesor wiedział do jakiej wchodzi wody. Wykorzystał zaufanie wyborców, a teraz po prostu się wypiął (przepraszam za dosadne określenie). Wylansował się i już wystarczy??? Smutny obraz honoru…

Popularne
Ogłoszenia

Marcin Kulasek: Jeden krok za daleko [OPINIA]

Marcin Kulasek: Trzeba dbać o armię! [OPINIA]