fbpx
19 C
Olsztyn
wtorek, 11 maja, 2021
reklama

Warmińsko-mazurskie. Ponad 84 mln zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych dla regionu

reklama

Ponad 84 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dostaną samorządy z woj. warmińsko-mazurskiego. Pieniądze przeznaczone zostaną na przedsięwzięcia związane m.in. przebudową dróg, rozwojem infrastruktury ochrony zdrowia, oświatowej i socjalnej.

Wyniki konkursu w ramach kolejnego naboru wniosków opublikował w środę na swojej stronie internetowej Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie. Z komunikatu wynika, że kwota przyznana w II konkursie RFIL na inwestycje w regionie to 84 mln 074 tys. zł.

Wśród 43 inwestycji, które otrzymają wsparcie, jest modernizacja istniejącego Centrum Urazowego w zakresie budowy nowego budynku na potrzeby Szpitalnego Klinicznego Oddziału Ratunkowego, Oddziału Kliniczny Intensywnej Terapii oraz Oddziału Klinicznego Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Kręgosłupa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

reklama

Prezes okręgowych struktur PiS, Jerzy Szmit wraz z posłem Wojciechem Kossakowskim i posłem Jerzym Małeckim przedstawili beneficjentów z naszego regionu, którzy otrzymają wsparcie w ramach RFIL:

„To jest fundusz, który po raz pierwszy zaczął być realizowany podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej żadne rządy tego typu wsparcia dla samorządów nie przekazywały. Są to dodatkowe pieniądze, które są poza budżetem samorządów, są do dyspozycji samorządów i ich zadaniem jest to, aby samorządy mogły realizować te zadania, które uważają za najważniejsze i najpotrzebniejsze dla mieszkańców” – powiedział prezes Jerzy Szmit.

W ramach drugiego rozdania z programu RFIL do naszego województwa trafi ponad 84 mln złotych. Pieniądze zostaną podzielone na samorządy i przekazane na odpowiednie inwestycje, które wcześniej zostały zgłoszone.

„Po kolejnym już programie, który mamy – bo wcześniej był i jest Program Fundusz Dróg Samorządowych i Lokalnych – jest to kolejny program wspierający Warmię i Mazury. Ja się bardzo cieszę, bo tutaj trzeba mocno zaakcentować, że większość tych wniosków, które składały samorządy, będzie finansowana w 100 proc. bez żadnego wkładu własnego poszczególnych samorządów. Taki program do tej pory nie funkcjonował, bo zawsze było trzeba dołożyć albo 50 proc. albo 20 proc.” – mówił poseł Kossakowski.

Politycy PiS-u podkreślali, że takie wsparcie będzie nieocenioną pomocą w dobie pandemii dla samorządów. Wybrane inwestycje, które zostaną sfinansowane przez ten program, mają rozwijać nasz region m.in. gospodarczo czy komunikacyjnie.

Poseł Jerzy Małecki przybliżył działanie RFIL w ramach pomocy w walce z koronawirusem:

„Chciałbym przypomnieć, że pieniądze, które zasiliły ten Fundusz Inwestycji Lokalnych, pochodzą z funduszu covidowego” – zaczął poseł Małecki. – „To jest już trzecia edycja tego funduszu i tych inwestycji jest 43. Trzeba podkreślić bardzo ważną informację, o tym, że podczas tych trzech edycji, wszystkie samorządy w Polsce otrzymały wsparcie w walce z COVID-em

„My dbamy po równo, o małe miejscowości jak i duże aglomeracje” – zapewnił poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W Ostródzie rozbudowane będzie rondo i skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej, Drwęckiej i Kopernika. Przebudowany będzie most na rzece Dajna w Mrągowie. Giżycko zagospodaruje plac Marszałka Józefa Piłsudskiego i przebuduje sieć kanalizacji deszczowej.

Wsparcie przyznano też m.in. na rozbudowę budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w Ełku, przebudowę i wyposażenie obiektu na potrzeby Centrum Aktywności Lokalnej w Łęczu, zagospodarowanie terenu sportowego przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy, czy zabezpieczenie i remont budynku pokoszarowego przy ul. Grunwaldzkiej w Działdowie, który pełnić ma nowe funkcje społeczne.

Jak przekazały służby prasowe wojewody, od początku realizacji RFIL Warmia i Mazury otrzymały w sumie ponad 445 mln zł.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje potrzebne lokalnym społecznościom. Środki przekazane przez rząd można wykorzystać m.in. na budowę żłobków, przedszkoli czy remont dróg, a także inne, niezbędne działania.

RFIL ma wesprzeć samorządy, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię COVID-19. Łącznie do jednostek samorządu terytorialnego trafi ponad 13 mld złotych. Mają wywołać także impuls inwestycyjny w regionach.

źródło: PAP

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze