fbpx
9 C
Olsztyn
poniedziałek, 12 kwietnia, 2021
reklama

Odpowiedzialność karna i cywilna sanepidu? Właściciel klubu zawiadamia prokuraturę

reklama

Właściciel jednego z olsztyńskich klubów ze Starego Miasta składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Wspierają go inni przedsiębiorcy, którzy mają dość lockdownu.

Przedsiębiorcy w całym kraju apelują do rządu, by Ci znieśli obostrzenia i pozwolili im wrócić do pracy. Upada masa lokalnych biznesów, od klubów, przez restauracje po siłownie. W całym kraju zorganizowano Strajk Przedsiębiorców, w ramach którego otwierano lokale mimo zakazów i panujących obostrzeń. Na początku stycznia, w Olsztynie odbyło się spotkanie lokalnych przedsiębiorców z byłym kandydatem na prezydenta Polski i szefem ruchu Strajku Przedsiębiorców, Pawłem Tanajno, gdzie kilkudziesięciu biznesmenów z naszego miasta rozważało otwarcie swoich lokali. Pisaliśmy o tym tutaj: Właściciele gastronomii mówią dość. Otwierają swoje lokale mimo lockdownu.

Doszło do nieuniknionego, olsztyńscy przedsiębiorcy otworzyli swoje lokale. W tym, klub V.S 20, mieszczący się na starówce, który postanowił funkcjonować mimo zakazu, jednak zgodnie z panującym reżimem sanitarnym. Imprezy organizowane przez lokal przyciągnęły nie tylko spragnionych zabawy klientów, ale także policję i sanepid:

reklama

Sanepid rozpoczyna postępowanie przeciwko lokalowi, który otworzył się mimo zakazu w Olsztynie

Otworzył dziś klub mimo lockdownu. Jest kontrola sanepidu i policji.

Właściciel V.S 20 otrzymał od sanepidu wezwanie do „wypowiedzenia się w zakresie korzyści lub strat”, które klub miał osiągnąć w dniu 15 stycznia, otwierając się mimo zakazów bądź nakazów oraz zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego przeciwko spółce prowadzącej klub. To jednak nie sprawiło, że lokal wstrzymał swoją działalność. Wręcz przeciwnie, w tym samym tygodniu odbyły się jeszcze trzy imprezy.

Przełomowym momentem była impreza, która odbywała się w sobotę (30.01) gdzie na lokal przeprowadziło „nalot” kilkudziesięciu funkcjonariuszy różnych służb. Po wylegitymowaniu się weszli do lokalu i przeprowadzili kontrolę. Żadna ze służb nie znalazła podstaw do zamknięcia klubu, a sanepid sporządził notatkę z kontroli. Po dwóch godzinach czekający na mrozie goście w szampańskich nastrojach zostali wpuszczeni do lokalu przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Po tej sytuacji, właściciel lokalu spotkał się ze swoim adwokatem oraz innymi przedsiębiorcami z olsztyńskiej starówki i zdecydował się na złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez olsztyński sanepid. Pozostali przedsiębiorcy wspierają go w tej decyzji. Właściciel V.S 20 zamierza pozwać na drodze cywilnej także pracowników sanepidu, którzy kontrolowali lokal:

„Zdecydowaliśmy się na złożenie zawiadomienia do prokuratury z kodeksu karnego, ponieważ mamy dość nękania nas przez sanepid. Miała miejsce sytuacja, gdzie pan z sanepidu o godzinie 00:05 dzwonił na mój telefon i groził mi artykułami z kodeksu karnego” – opowiada w rozmowie z nami właściciel V.S 20.

Wspierany przez lokalnych przedsiębiorców i adwokata Wojciecha Piłata mężczyzna nie zamierza ustąpić. Podobne wydarzenia mają miejsce w całej Polsce, gdzie właściciele otwierają swoje lokale pomimo zakazów w obawie przed bankructwem. Od 18 stycznia ruszyła akcja „OtwieraMY” gdzie lokale gastronomiczne, rozrywkowe i usługowe otwierają się, mimo wyraźnych wytycznych ze strony rządu i sanepidu o wstrzymaniu działalności. Za otworzenie swojego biznesu wbrew zakazowi w trakcie pandemii grozi nawet do 30 tys. zł kary.

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

13 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


13 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze