fbpx
-0 C
Olsztyn
czwartek, 8 grudnia, 2022
reklama

Kolejna tragedia na feralnym skrzyżowaniu. 18-latek potrącił rowerzystę

WiadomościKolejna tragedia na feralnym skrzyżowaniu. 18-latek potrącił rowerzystę

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W poniedziałek (07.12), w godzinach popołudniowych, doszło do potrącenia rowerzystki na niesławnym już przejściu między ul. Synów Pułku i ul. Orłowicza. 18-letni kierowca potrącił prawidłowo poruszającego się rowerem 32-latka. Nie jest to pierwszy taki wypadek na tym przejściu w tym roku.

Miejsce to jest bardzo niebezpieczne. W tym roku pisaliśmy już o potrąceniu rowerzysty w na tamtej ulicy: Potrącenie rowerzysty na skrzyżowaniu w Olsztynie. Takie zdarzenia niestety mają tam miejsce cyklicznie. Jedną z najgłośniejszych spraw stamtąd jest śmiertelne potrącenie 23-latki na pasach, do którego doszło dwa lata temu. W ubiegłym roku skazano mężczyznę, który tego dokonał na 4 lata więzienia.

Opozycja w Radzie Miasta zwracała uwagę na brak reakcji ze strony miasta na zagrożenie, które istnieje dla pieszych i rowerzystów w tamtym miejscu. We wrześniu, do urzędu miasta trafiła propozycja przedsięwzięć w projekcie budżetu miasta na rok 2021, w której to klub Prawa i Sprawiedliwości zawarł jako zadanie do wykonania stworzenie sygnalizacji świetlnej na tym skrzyżowaniu. Uzasadnieniem propozycji miała być duża ilość zdarzeń drogowych, do których dochodzi w tamtym miejscu i bezpieczeństwo mieszkańców. Niestety, zadanie to nie znalazło się w budżecie miasta przewidzianym na przyszły rok. Pojawiła się za to odpowiedź Piotra Grzymowicza w tej sprawie:

Kraksa pod KFC. Agresywny kierowca BMW wjechał w Audi A3, a te w Audi A4

„Budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Synów Pułku z ul. Orłowicza, tak jak w przypadku każdego innego skrzyżowania, to działanie, które jest ostatecznością. Wprowadzenie sygnalizacji świetlnej powinno być uzasadnione nie tylko bardzo ważnymi względami bezpieczeństwa, ale również znaczącą poprawą płynności ruchu na skrzyżowaniu i tego kryterium wspomniana lokalizacja nie spełnia. Na skrzyżowaniu ul. Synów Pułku z ul. Orłowicza nie powstają zatory w ruchu, a czas potrzebny na wykonanie manewru nie jest długi. Budowa w tym miejscu sygnalizacji, nie tylko nie spełniłaby swojego podstawowego zadania, ale mogłaby także wpłynąć negatywnie na przepustowość całego skrzyżowania. Po tragicznym zdarzeniu na ww. skrzyżowaniu w 2018 roku, którego sprawcą był nieodpowiedzialny kierowca oraz uwzględniając sugestie mieszkańców został wprowadzony cały szereg działań mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa uczestników ruchu. Zgodnie z przygotowanym przez ZDZiT projektem zmiany organizacji mchu, na przedmiotowym skrzyżowaniu w 2020 roku wymalowane zostały na kolor czerwony przejazdy rowerowe (oznakowanie poziome), tak by były lepiej widoczne dla uczestników mchu. Wśród pozostałych zmian należy wymienić ustawienie znaków D-6 na fluorescencyjnym podkładzie, znaki informujące o wypadkach czy ograniczenie prędkości na ul. Synów Pułku do 50 km na godz. Projekt organizacji ruchu został zaopiniowany przez ZDZiT i Komendę Miejską Policji oraz zatwierdzony przez Miejskiego Inżyniera Ruchu” – czytamy w odpowiedzi prezydenta miasta.

Śmiertelny wypadek. Siła uderzenia była tak duża, że rozerwało samochód na dwie części

Napisał do nas zatroskany czytelnik, który mieszka w okolicy tego przejścia i opowiedział o swoich doświadczeniach stamtąd:

„Odkąd tu mieszkam, to jak pamiętam ze trzy razy mógłbym zginąć na tym przejściu. Raz kierowca, by nie potrącić nas, przechodzących ludzi, wymanewrował auto tak, że spowodował wypadek. 

Takie same problemy były na przejściu po drugiej stronie, na skrzyżowaniu ul. Orłowicza z ul. Wańkowicza. Potrącenia i wypadki, aż dali sygnalizację świetlną i jest spokojnie od lat” – przekazał jeden z naszych czytelników.

Czy to przejaw zabezpieczania budżetu miasta, który wymusił cięcia na wielu podmiotach, o czym pisaliśmy tutaj: OSiR odpowiada na nasz artykuł. Nie są to dobre wieści dla olsztyniakówLikwidacja Domów Pomocy Społecznej w Olsztynie. Ratusz szuka oszczędnościCięcia w budżecie to m.in. zmiany w komunikacji miejskiej Olsztyna. Tylko czy nie odbędzie się to kosztem bezpieczeństwa mieszkańców Olsztyna?

reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze