Odblask, to niewielki element, który może uratować życie. Noszenie elementu odblaskowego jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest znacznie ograniczona. Choć przepisy wyraźnie mówią o obowiązku używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym, to i tak policjanci stoją na stanowisku, aby korzystać z nich również w obszarze zabudowanym.
Poprzez akcję „Świeć przykładem – bądź widoczny!” jej organizatorzy i przedstawiciele instytucji, które się w nią włączyły, zachęcają do dawania dobrego przykładu i zadbania o bycie widocznym na drodze poprzez noszenie w sposób prawidłowy elementów odblaskowych. Dziś (25.09.2020) od wczesnych godzin porannych w rejonie skrzyżowania al. Piłsudskiego i ul. Leonharda w Olsztynie policjanci z olsztyńskiej komendy rozdawali odblaski wszystkim tym, którzy nie byli w nie wyposażeni. Funkcjonariusze, razem z kapelanem olsztyńskiej jednostki policji ks. Arkadiuszem Suchowieckim informowali również przechodniów o tym, że odblask pozostawiony na dnie szuflady nie spełni swojego zadania i że dla własnego bezpieczeństwa należy go umieścić w miejscu widocznym.
Korzystanie z elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, a w szczególności pieszych, powinno być w pełni świadome. Sam fakt posiadania elementów odblaskowych nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa osób poruszających się pieszo. Należy nosić odblaski w taki sposób, by być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego i to nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale także na terenach miejskich. Pamiętać należy, że każdy najmniejszy element odblaskowy umieszczony prawidłowo na odzieży, czy też torbie podręcznej, znacząco zwiększa szanse pieszego na drodze. Wszędzie można spotkać niedostatecznie oświetlone odcinki drogi, które w wielu przypadkach niestety stanowią jedyną ścieżkę dla pieszych. „Świećmy przykładem” korzystając z elementów odblaskowych w sposób świadomy i zadbajmy tym samym o własne życie i zdrowie.
Olsztyńscy policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych nie tylko dzieci, ale również dorosłych. To właśnie osoby dorosłe powinny być wzorem do naśladowania dla najmłodszych i powinni oni „świecić przykładem”. Mundurowi dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego przez cały rok, ale szczególny nacisk na elementy odblaskowe kładą właśnie wtedy, gdy dzień staje się krótszy a za oknem szybciej zapada zmrok.
Profilaktyki na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie jest za wiele. Apelujemy o to, aby każdy zaopatrzył się w element odblaskowy. Niech każdy z nas, da szansę kierującym zauważyć się wcześniej po to, aby miał on czas odpowiednio zareagować.
Jestem polski gołodupiec. I ta nieopalona część ciała świetnie odbija światło. Tylko czy mogę lśnić publicznie?
Odpowiadam na pytanie postawione w tytule: nie.