22 C
Olsztyn
sobota, 7 września, 2024
reklama

Wystawa obrazów i murali Krzysztofa Syrucia z Olsztyna na platformie do gier komputerowych

OlsztynWystawa obrazów i murali Krzysztofa Syrucia z Olsztyna na platformie do gier...

Otwarto pierwszą, retrospektywną wystawę 120 obrazów i 16 murali współczesnego olsztyńskiego artysty Krzysztofa Syrucia pt. “Proembrion’s Retrospective”. Ta pierwsza w Polsce wystawa, stworzona na platformie do gier komputerowych, dostępna jest na VRChacie.

reklama

Streaming z otwarcia wystawy oraz wskazówki, jak “wejść do gry” w VRChacie znaleźć można na koncie artysty na Facebooku:

Wystawa stanowi podsumowanie 25-letniej twórczości Syrucia.

reklama

“Ten znany zarówno z bajkowo kolorowych murali, jak i utrzymanych w podobnym klimacie obrazów artysta, samodzielnie zaprojektował i stworzył na platformie do gier komputerowych swoją pierwszą retrospektywną wystawę. Aby to zrobić musiał najpierw nauczyć się obsługi specjalnego oprogramowania do projektowania wirtualnej rzeczywistości UNITY 3D. Następnie przygotować planszę w tymże programie, którą wgrał na platformę znaną fanom gier komputerowych – VRChat” – czytamy w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniono, tak powstała wirtualna przestrzeń wystawowa z blisko 120 obrazami i 16 muralami w podziale na okresy twórczości artysty. “Odzwierciedla ona fascynację artysty nowymi technologiami i matematycznymi prawidłowościami, z którymi eksperymentuje od początku swojej drogi artystycznej” – napisano.

“Obrazy, które były do obejrzenia na różnych wystawach w galeriach w latach 2013-20 w Polsce, we Francji, w Niemczech, w Rosji i w Stanach Zjednoczonych (część nadal się tam znajduje) były zbyt daleko, by każdy zainteresowany mógł je zobaczyć. Pandemia Covid-19 uniemożliwiła organizację zaplanowanych wystaw. Zaprojektowana w wirtualnej rzeczywistości galeria funkcjonuje na wzór fizycznej. Odwiedzający mogą podchodzić dowolnie do obrazów, widzieć się i komunikować pod postacią awatarów” – wyjaśnił Syruć cytowany w przesłanej informacji.

reklama

Jak dodał, w wirtualnej galerii “jest też miejsce na prezentację murali, które stoją u podstaw mojej prawie 25-letniej praktyki malarskiej”.

W formie rejestrowanych transmisji na żywo na kanale YouTube i na Facebooku artysta zaplanował pięć wykładów na tematy związane ze swoim malarstwem. “Mają one dotyczyć zawartych w obrazach zagadnień i matematycznych reguł, jakie odkrył i jakimi posługuje się” – wyjaśniono.

Krzysztof Syruć (aka Proembrion) urodzony w 1984 r. w Olsztynie to malarz, architekt, streetartowiec, twórca graffiti, absolwent Politechniki Gdańskiej (2011). Tworzy barwne iluzje abstrakcyjnych przestrzeni, determinowanych matematycznie w procesie zaplanowanych improwizacji. Zafascynowany kolorem, wizualizuje swoje odkrycia z zakresu grafiki generatywnej oraz czystej matematyki. Jego prace można spotkać na ulicach wielu miast, jak również we wnętrzach publicznych i prywatnych. Wystawy indywidualne w Gdańsku (Kolonia Artystów – 2020, S.O.S – 2019), Paryżu (Celal M13 – 2018, 2017), Wrocławiu (Kolektyw – 2016), Lublinie (Brain Damage – 2015), Warszawie (V9 – 2014); wystawy zbiorowe w Denver (Knew Conscious – 2020), w Paryżu (Art Elysees – 2017, Celal M13 – 2016), Moskwie (Artmossphere Street-Art Biennale – 2016), Dortmundzie (44309 – 2013). Jego murale napotkać można, m.in.: w Łodzi, Gdyni, Bydgoszczy, Petersburgu, Tel Awiwie, Genewie, Koszycach i Sofii.

Od 1996 r. jest współpracownikiem grupy projektowej CENTRALA, z którą zaprojektował wystawę Oskara Hansena w Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie (MACBA) i w Porto (SERRALVES) oraz Łódź Design.

Mieszka w Gdańsku, tworzy w pracowni w WL4.

Przedsięwzięcie “Proembrion’s Retrospective” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Kultura w sieci”.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane