13 C
Olsztyn
niedziela, 4 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Rozpoczął się remont mazurskich kanałów

WiadomościRozpoczął się remont mazurskich kanałów

Rozpoczęły się prace związane z remontem trzech kanałów na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Od połowy września żegluga będzie się tam odbywać wahadłowo; wodniacy i żeglarze będą musieli się stosować do oznakowania i wskazań osób, które będą kierować ruchem.

reklama

Jak poinformowała rzeczniczka Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, prace remontowe dotyczą trzech kanałów na Wielkich Jeziorach Mazurskich – Grunwaldzkiego, Tałckiego i Mioduńskiego.

Kanały do końca sezonu żeglugowego, zgodnie z zapowiedziami, są otwarte dla wodniaków i żeglarzy. Natomiast po sezonie, czyli od drugiej połowy października do 9 kwietnia 2021 r. nastąpi ich całkowite zamknięcie.

reklama

„Obecnie ruch na kanałach odbywa się normalnie, jednak w celu zapewnienia bezpiecznej żeglugi podczas sezonu żeglugowego, w drugiej połowie września zostanie ustawione oznakowanie tymczasowe. Dla jednostek oczekujących na przepłynięcie wyznaczone zostaną strefy postoju po obu stronach remontowanych odcinków z tymczasowymi urządzeniami cumowniczymi dla łodzi i jachtów” – wyjaśniła rzeczniczka.

Jak dodała, wodniacy powinni zachować szczególną ostrożność i stosować się do oznakowania i wskazań osób kierujących ruchem – w szczególności do przestrzegania dozwolonej prędkości oraz zakazu wytwarzania fali.

reklama

Szczegółowe informacje dotyczące tymczasowej organizacji żeglugi na remontowanych kanałach będą na bieżąco podawane w komunikatach nawigacyjnych, które dostępne są na stronie internetowej.

Żeglarze doczekają się także remontu śluzy Guzianka 1, pamiętającej jeszcze czasy przedwojenne. W tym sezonie otwarto nową bliźniaczą śluzę – Guziankę II. Dzięki niej wodnicy i żeglarze nie czekają długo na przeprawę.

Jak poinformował Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski, projekt dotyczący budowy i przebudowy infrastruktury na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I” składa się z czterech etapów.

Na trzy zostały już zawarte umowy o dofinansowanie, a obecnie zawarto umowę na ostatni etap. Całość inwestycji opiewa na blisko 400 mln zł. Wartość ostatniego etapu wynosi 181 mln zł, a unijne dofinansowanie to 152 mln zł. W projekt zaangażowani są: samorząd województwa, burmistrzowie Mikołajek i Rucianego-Nidy, Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 oraz Wody Polskie.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia