fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 22 września, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Wzrosła liczba wykroczeń popełnianych w lasach przez turystów

Wiadomości Wzrosła liczba wykroczeń popełnianych w lasach przez turystów

Blisko pół tysiąca wykroczeń popełnili turyści, którzy odwiedzili w ostatnie wakacje lasy Warmii i Mazur – wynika z informacji Straży Leśnej. To o 70 proc. więcej przypadków naruszeń prawa niż w ubiegłym roku.

Jak poinformował rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak, w ciągu wakacji Straż Leśna w regionie odnotowała łącznie 470 wykroczeń, tj. o 70 proc. więcej niż w roku ubiegłym, a 125 interwencji zakończyło się mandatami karnymi.

Najczęściej popełnianymi wykroczeniami były bezprawne wjazdy pojazdami mechanicznymi do lasu i parkowanie w lesie, zaśmiecanie i zanieczyszczanie terenów leśnych, a także biwakowanie w miejscach do tego nieprzeznaczonych i łamanie przepisów przeciwpożarowych. Zarejestrowano również pięć przypadków kradzieży drewna.

Zdaniem rzecznika, tak znaczny wzrost liczby wykroczeń może wynikać z wyjątkowo dużego napływu turystów, którzy wypoczywali podczas tegorocznych wakacji na Warmii i Mazurach.

„Wiadomo, że w związku z pandemią koronawirusa większość obywateli zrezygnowała z wakacji za granicą i szukała miejsc do wypoczynku w kraju. Zwiększenie się liczby turystów i wczasowiczów spowodowało nasiloną penetrację lasów, które zajmują jedną trzecią powierzchni naszego regionu” – mówił.

Przez cały okres wakacji na Warmii i Mazurach funkcjonariusze Straży Leśnej prowadzili akcję pod kryptonimem „Bezpieczny wypoczynek w lesie”, podczas której zwracali uwagę przede wszystkim na kontrolę stanu technicznego leśnych obiektów turystycznych czy parkingów. W działaniach pomagała Służba Leśna, Policja, straże gminne, Państwowa Straż Rybacka i Państwowa Straż Łowiecka.

Skontrolowano m.in. 92 obiekty turystyczne, 38 parkingów i 204 miejsca postoju, 117 tras i ścieżek edukacyjnych, 159 miejsc tzw. masowego przebywania ludzi na terenach leśnych, a także 107 miejsc wyłączonych z turystyki i z zabronionym wstępem.

Przeczytaj także:

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Piątka na piątkę, czyli nowa dieta pudełkowa w Olsztynie

Proste zasady i wyjątkowo atrakcyjne ceny. A przede wszystkim: smaczne i zdrowe posiłki. Od początku tygodnia w Olsztynie i kilkunastu innych miejscowościach w regionie...

Przez koronawirusa w olsztyńskich szkołach pojawili się ludzie w skafandrach z tajemniczym urządzeniem

Weszli do szkoły ubrani w skafandry i maski. Na drzwiach wywieszono tabliczkę "Zakaz wstępu". Zdezynfekowali cały budynek przy wykorzystaniu najbardziej skutecznej metody do zabezpieczania pomieszczeń...

Otwarcie nowego sklepu LIDL w Olsztynie

Firma Lidl Polska rozwija sieć sklepów, mając na uwadze troskę o środowisko oraz dbając o łatwy dostęp do produktów dla swoich klientów. Już w czwartek, 10...

Przeczytaj także: