fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 7 grudnia, 2022
reklama

Na Warmię i Mazury 15 osób podróżowało autokarem z pacjentem „zero”

WiadomościNa Warmię i Mazury 15 osób podróżowało autokarem z pacjentem "zero"

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wszystkie procedury zostały w pełni zrealizowane; w tej chwili są sprawdzane osoby z kontaktu tego pacjenta, który miał wynik pozytywny – poinformował w sobotę w Olsztynie wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, odnosząc się do szóstego przypadku zarażenia koronawirusem w Polsce.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w sobotę, że w Polsce potwierdzono nowy, szósty przypadek koronawirusa. Kolejna osoba zarażona koronawirusem hospitalizowana jest w Ostródzie w województwie warmińsko-mazurskim. W Olsztynie w związku z bieżącą sytuacją zebrał się sztab zarządzania kryzysowego.

„Wszystkie procedury zostały tutaj w pełni zrealizowane. W tej chwili są sprawdzane osoby z kontaktu tego pacjenta, który miał wynik pozytywny” – zapewnił na briefingu prasowym po posiedzeniu sztabu wojewoda Chojecki. Jak dodał, hospitalizowany w szpitalu zakaźnym w Ostródzie pacjent przyjechał z Niemiec tym samym autokarem, w którym podróżowała pierwsza osoba, u której wykryto koronawirusa (tzw. pacjent zero).

„Był w kwarantannie domowej, pojawiły się u niego objawy, dlatego pobrane zostały od niego próbki i został zbadany na okoliczność koronawirusa. Dzisiaj pojawił się wynik pozytywny” – dodał Chojecki.

Naukowiec UWM zbadał czy jelenie uczestniczą w rozprzestrzenianiu wirusa SARS-CoV-2

Pacjent trafił do szpitala w Ostródzie. Będzie drugim pacjentem ze stwierdzonym koronawirusem na Warmii i Mazurach, przebywającym w ostródzkim szpitalu. Pierwszą jest 43- letnia pacjentka, która podróżowała autobusem z Niemiec z tak zwanym „pacjentem zero”.

Szef warmińsko-mazurskiego sanepidu dr Janusz Dzisko powiedział, że zdiagnizowany jako drugi w regionie pacjent przyjechał z Niemiec i nie jest obywatelem Polski. Odmówił udzielenia szczegółowych informacji.

„Nasze działania sprowadzają się obecnie do sprawdzenia najbliższych kontaktów tego pacjenta. Wszystkie osoby, które zidentyfikujemy jako te, które mogły mieć możliwość zarażenia będą przez nas nadzorowane: większość w kwarantannie domowej i część pod nadzorem epidemiologicznym”- wyjaśnił dr Dzisko.

Jak podał wojewódzki konsultant z zakresu chorób zakaźnych Piotr Kocbach, pacjentka która trafiła jako pierwsza do ostródzkiego szpitala jest „obecnie w dobrym stanie, ma niewielkie objawy nieżytu górnych dróg oddechowych”.

Według dr Dziski, autokarem z Niemiec (gdzie wśród podróżnych stwierdzono w sumie trzy przypadki koronawirusa- red.), na Warmię i Mazury podróżowało 15 osób. Obecnie w kwarantannie domowej jest 70 osób. W szpitalu w Ostródzie hospitalizowanych jest 10 osób a placówka jest gotowa przyjąć 200 pacjentów.

Naukowiec UWM zbadał czy jelenie uczestniczą w rozprzestrzenianiu wirusa SARS-CoV-2

Dyrektor wydziału kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Krzysztof Kuriata powiedział, że w związku z napiętą sytuacją epidemiologiczną służby wystąpiły z apelem do wójtów, burmistrzów, by przełożyć lub odwołać imprezy na Warmii i Mazurach.

Ministerstwo Zdrowia od środy potwierdziło już łącznie sześć przypadków koronawirusa w Polsce. Wywołuje on chorobę układu oddechowego, która charakteryzuje się wysoką gorączką, dusznościami, kaszlem, bólami mięśni i zmęczeniem.

Pierwsza w Polsce osoba (tzw. pacjent zero), u której zdiagnozowano z wtorku na środę chorobę, przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. Jest to mężczyzna, który przyjechał autokarem z Niemiec.

Więcej:

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze