-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

WHO: koronawirus nie zniknie latem jak grypa

WiadomościWHO: koronawirus nie zniknie latem jak grypa

Wiara w to, że koronawirus „po prostu zniknie latem tak jak grypa” jest „fałszywą nadzieją” – ocenił czołowy ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji nadzwyczajnych, dr Mike Ryan, podczas piątkowej konferencji prasowej w Genewie.

reklama

„Jak wiecie, w zeszłym miesiącu WHO organizowała spotkanie ponad 400 naukowców w celu ustalenia priorytetów badawczych, gdzie omówiono setki pomysłów, na podstawie których publikujemy dziś mapę drogową dla badań i rozwoju” – poinformował dziennikarzy szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Francja i Republika Południowej Afryki już wskazały, że wykorzystają te protokoły do badań klinicznych i zachęcamy inne kraje do uczynienia tego samego” – zaapelował.

reklama

Wraz ze wzrostem liczby przypadków WHO zaleca, by wszystkie kraje ustanowiły powstrzymanie wirusa przed rozprzestrzenianiem się najważniejszym priorytetem. „Spowolnienie epidemii ratuje życie i daje czas na przygotowanie i badania” – zaznaczył Tedros.

WHO opracowało listę ponad 20 niezbędnych urządzeń medycznych, których potrzeba do leczenia chorych, w tym respiratorów i systemów zaopatrzenia w tlen. Według szefa organizacji „dostęp do tlenu medycznego może być różnicą między życiem a śmiercią dla niektórych pacjentów, a w wielu krajach już go brakuje”.

reklama

Jak podaje WHO, na całym świecie odnotowano ponad 3,2 tys. zgonów i ponad 100 tys. przypadków infekcji koronawirusem w niemal 90 krajach – w zdecydowanej większości w Chinach. W Europie największe ognisko epidemii znajduje się we Włoszech, gdzie najnowszy bilans wirusa to 148 zmarłych, ponad 3,8 tys. zakażonych od początku kryzysu i prawie 280 wyleczonych.

Więcej:

Wojewoda upublicznia dane o koronawirusie w warmińsko-mazurkskim. Minister apeluje o spokój

Gdzie zaraził się pacjent z Ostródy? Mister Zdrowia ujawnia szczegóły

Złe wieści. Potwierdzono koronawirusa niedaleko Olsztyna

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne