fbpx
12 C
Olsztyn
poniedziałek, 25 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Planował urządzić w swoje urodziny “masową egzekucję” na ulicach Olsztyna

WiadomościPlanował urządzić w swoje urodziny "masową egzekucję" na ulicach Olsztyna

25-letni mężczyzna stanął w poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Olsztynie oskarżony o zastrzelenie 89-letniego emerytowanego lekarza. Podejrzany nie przyznaje się do winy. Lekarz został zastrzelony w maju 2018 roku z broni czarnoprochowej, na którą nie potrzeba zezwolenia.

reklama

Do zdarzenia doszło 29 maja 2018 roku wcześnie rano, w pobliżu basenu przy ul. Głowackiego, niemal w centrum miasta. Jak wynika z ustaleń śledztwa, Paweł Z. oddał z bliskiej odległości dwa strzały z broni czarnoprochowej w głowę przechodzącego przez tamtejszy skwer mężczyzny, powodując jego śmierć. Ofiarą był 89-letni emerytowany lekarz. Oskarżony został zatrzymany dwa miesiące po zabójstwie.

Sąd odczytał w poniedziałek akt oskarżenia. Paweł Z. dowieziony na salę rozpraw z aresztu, nie przyznał się do winy, odmówił także składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania sądu i prokuratora. Zgodził się jedynie odpowiadać na pytania swego obrońcy.

reklama
Wścieklizna dotarła do Olsztyna! Wyznaczono obszar zagrożenia. Lista ulic

Sąd odczytał wyjaśnienia złożone przez oskarżonego w postępowaniu przygotowawczym. Mówił wówczas, że kupił przez internet rewolwer (broń czarnoprochową). Jak wyjaśnił, chciał jej użyć w czasie zbliżających się urodzin. Planował zorganizować niecodzienną imprezę plenerową, gdzie zamiast fajerwerków czy petard, to strzelanie miało być główną atrakcją. Jak powiedział, chciał zrobić “wystrzałową imprezę”.

Dodał, że mieszka w pobliżu miejsca, gdzie został zamordowany lekarz, dlatego często tamtędy spacerował i biegał. Podkreślił, że nie znał ofiary.

reklama

Przesłuchiwany przez sąd biegły ocenił, że dwa pociski stanowiące dowód w sprawie pochodzą z rewolweru zabezpieczonego u oskarżonego. Kolejna rozprawę sąd wyznaczył na 2 marca.

Oskarżony przed zatrzymaniem nie pracował, by na utrzymaniu matki, ma wykształcenie gimnazjalne.

Dr n. med. Zbigniew Purpurowicz zaprasza na bezpłatne badania prostaty w Szczytnie

Według śledczych, 25-latka zatrzymano w wyniku intensywnego śledztwa dwa miesiące po znalezieniu ciała starszego mężczyzny. Podczas przeszukania mieszkania oskarżonego zabezpieczono rewolwer będący repliką broni wytworzonej przed 1885 r., na której posiadanie nie jest wymagane pozwolenie. Znaleziono wówczas również proch i pociski.

W trakcie śledztwa, media – powołując się na nieoficjalne informacje – podawały, że Paweł Z. zastrzelił przypadkowo napotkaną w pobliżu basenu osobę, żeby sprawdzić, czy jest w stanie zabić. Według tych doniesień, miał też planować urządzenie w swoje urodziny “masową egzekucję” na ulicach Olsztyna. Policjanci zatrzymali go na krótko przed urodzinami.

Powołani w sprawie biegli psychiatrzy uznali, że Paweł Z. był w chwili czynu całkowicie poczytalny. Za zabójstwo grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

reklama
reklama
reklama

7 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
3 marca 2020 11:12

Stryczek

Klarazz
27 lutego 2020 14:03

Było dawno już o tym.

Polecane
Ogłoszenia
Wścieklizna dotarła do Olsztyna! Wyznaczono obszar zagrożenia. Lista ulic
Nowatorskie operacje niemowląt w Olsztynie: to prawdziwa rewolucja