4.6 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Olsztyńska placówka nominowana do EDUinspiracji

OlsztynOlsztyńska placówka nominowana do EDUinspiracji

Innowacyjny projekt MAPDOT, realizowany przez Zespół Placówek Edukacyjnych wspólnie ze szkołami dla niepełnosprawnych z całej Europy, kandyduje do głównej nagrody w prestiżowym konkursie EDUinspiracje organizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Projekt znalazł się w kategorii Edukacja Dorosłych. Rozstrzygnięcie już jutro (24.11) na gali w Warszawie.

Pełna nazwa projektu brzmiała „Move and Pull Down the Wall”, czyli „porusz i przewróć mur”. – I na tym polegała główna idea projektu: na burzeniu murów stereotypów oddzielających świat niepełnosprawnych od świata zdrowych. Ze szczególnym naciskiem na pokazanie ich zdolności do pracy zawodowej – tłumaczy Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor placówki.

Wysiłki i efekty pracy ZPE zostały wyróżnione przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, polską agendę Erasmus+. – Cieszę się, że realizując projekt odnieśli Państwo sukces, a Państwa zaangażowanie zostało zauważone i docenione przez organizacje zajmujące się rozwojem edukacji w całym kraju – napisał Mirosław Marczewski, dyrektor generalny FRSE w liście do dyrektor Jabłońskiej. Podkreślił, że motto tegorocznej edycji konkursu brzmi „Dobry rezultat – trwałe oddziaływanie” i jest zbieżne z celem osiągniętym przez ZPE.

Projekt MAPDOT, finansowany przez Komisję Europejską w ramach edukacyjnego programu Gruntvig, był realizowany w 2014 roku. Oprócz olsztyńskiego ZPE uczestniczyli w nim Karadeniz Sports Club Association (Turcja), Prerag Association (Słowacja), Kinesthetis Cymru Cyf (Walia), Ceska Abilimpijska Asociate o.s. (Czechy) oraz The Gozo Centre for Arts and Crafts (Malta).

Fot. ZPE <a class=
Olsztyn.” width=”800″ height=”512″ /> Fot. ZPE Olsztyn.

Przez cały rok wszyscy partnerzy cyklicznie spotykali się u jednego z uczestników. Wymieniali doświadczenia, poznawali lokalne rozwiązania dotyczące kształcenia niepełnosprawnych i potem najlepsze z nich adaptowali na własny grunt. – I to właśnie było dla mnie najbardziej inspirujące. Okazało się, że doświadczenia innych krajów można przenieść na Polskę przy obecnych okolicznościach i rozwiązaniach prawnych. Wystarczy tylko naprawdę chcieć! – mówi Wanda Agnieszka Jabłońska.

Spotkanie w ZPE odbyło się w marcu 2014 r. jako przedostatnie w całym cyklu. Podsumowaniem projektu była Abilompiada w czeskich Pardubicach. Niepełnosprawni uczniowie wszystkich partnerskich szkół startowali w licznych konkursach, prezentując swoje przygotowanie i umiejętności zawodowe. Młodzież ze starszych klas gimnazjum oraz szkoły przysposabiającej do pracy ZPE wypadła doskonale.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane