fbpx
12 C
Olsztyn
poniedziałek, 25 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Szpital uniwersytecki będzie diagnozował osoby podejrzane o zakażenie koronawirusem

WiadomościSzpital uniwersytecki będzie diagnozował osoby podejrzane o zakażenie koronawirusem

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie będzie diagnozował osoby podejrzane o zakażenie koronawirusem – taką decyzję podjęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

reklama

Olsztyński szpital otrzyma specjalne urządzenie, które pozwoli szybko i sprawnie zdiagnozować wirus SARS-CoV-2. Nowoczesny sprzęt pojawi się w dwunastu miejscach w Polsce, w tym w Olsztynie. Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie, Radosław Borysiuk, o możliwościach nowego urządzenia:

“Pojawiło się takie urządzenie które wykonuje badania wirusologiczne na zasadzie opartej na reakcji qPCR – takiej samej jak w testach wykonywanych przez stancje sanitarno-epidemiologiczne. Urządzenie jest produkowane w Hiszpanii i w Niemczech. Składa się z dwóch modułów – operacyjnego i analitycznego. Wygląda to jak drukarka. W zasadzie bezobsługowo wkłada się materiał pobrany z jednego i drugiego nozdrza i z nosogardzieli. Ten materiał jest poddany wewnętrznej obróbce i daje nam wynik w ciągu 67 minut (w przypadku dróg oddechowych) oraz 74 minut (jeżeli to dotyczy diagnostyki przewodu pokarmowego). Wynik można uzyskać w ciągu nieco ponad godziny, a to pozwoli skutecznie i szybko weryfikować osoby, które mogą być potencjalnie zakażone”

reklama

Szpital dalej funkcjonuje, choć nie tak samo przed wybuchem pandemii:

W województwie będzie nowa jednostka wojskowa

“W tej chwili zmieniła się specyfika działań szpitala. Mniej operujemy i mniej osób przyjmujemy na diagnostyki planowe. Wstrzymaliśmy to ze względu na rozwijającą się sytuację pandemiczną. W związku z tym połączyliśmy oddziały zabiegowe w jeden, po to, żeby chronić zasoby ludzkie kadry medycznej. Na jednym poziomie funkcjonuje chirurgia szczękowa, ogólna i onkologiczna oraz oddział otolaryngologii” – tłumaczy dyrektor Borysiuk.

reklama

Teren szpitala jest obstawiony przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy sprawdzają temperaturę osób próbujących wejść na teren obiektu.

 

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
W województwie będzie nowa jednostka wojskowa
Coś wyjątkowo widowiskowego. Samoloty F-16 będą lądowały na drodze wojewódzkiej