9 C
Olsztyn
czwartek, 30 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Spotkanie autorskie Zdzisława Piaskowskiego przyciągnęło tłumy

MrągowoSpotkanie autorskie Zdzisława Piaskowskiego przyciągnęło tłumy

Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Biblioteka Pedagogiczna w Mrągowie zorganizowała spotkanie autorskie Zdzisława Piaskowskiego dotyczące jego debiutanckiej książki „BezKresy Ryszarda Bitowta”. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób.

Ryszard Bitowt

reklama

Ryszard Bitowt jest założycielem wielu stowarzyszeń. To również wybitny pedagog, kolekcjoner oraz regionalista. Jak powiedział Zdzisław Piaskowski, który wielokrotnie odwiedził bohatera swojej debiutanckiej książki „Na rozmowach z Ryszardem Bitowtem spędziłem wiele dni i wieczorów. To był dobry czas. Każde spotkanie zaczynaliśmy od omówienia bieżących spraw, by przejść niepostrzeżenie do historii jego życia”.

Książka „BezKresy Ryszarda Bitowta”

Książka „BezKresy Ryszarda Bitowta” jest fabularyzowaną biografią życia Ryszarda Bitowta. Zawiera również barwny opis historii jego rodziny. Akcja książki ma miejsce na Wileńszczyźnie od czasu pierwszej wojny światowej do początku lat sześćdziesiątych XX wieku w powojennej Polsce. Powieść kończy się 1 września 1963 roku w Wyszemborku.

Ruszyła wielka inwestycja ratusza w centrum Olsztyna. Projekt ma kosztować 30 mln zł
reklama

Na pytanie czy będzie kontynuacja losów bohatera, autor odpowiada „Wszyscy mamy taką nadzieję. Ryszard Bitowt niezwykle ucieszył się z książki i chciałby kontynuować swoją biografię. Do spotkań w tej konkretnej sprawie jednak do tej pory nie doszło. Skupiliśmy się na zakończeniu książki, jej promocji oraz przygotowaniu spotkań autorskich. Mam nadzieję, że na wiosnę rozpoczniemy dalszą pracę”.

Duże zainteresowanie spotkaniem

Spotkanie odbyło się w czwartek w Mrągowskim Centrum Aktywności Lokalnej. Ze względu na to, że było organizowane w „tłusty czwartek”, na przybyłych czekały pączki przygotowane przez „Jagodziankę”.

reklama

Wydarzenie prowadzili Wiceprezes W-MOSDP Mateusz Kossakowski i kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Mrągowie Anna Wysuwa-Szefler. Krzysztof Matusiak przeczyła fragmenty pochodzące z książki. Zabrakło jednak bohatera książki, który z przyczyn zdrowotnych nie mógł przybyć na spotkanie. Specjalnie przygotowane przemówienie zaprezentowały jego dzieci: Aleksandra oraz Jarosław Bitowt.

Wojciech Szalkiewicz prezentuje swoją najnowszą książkę o Mikołaju Koperniku

Jak powiedział Mateusz Kossakowski „Ryszard Bitowt jest osobą niezwykle otwartą, która zawsze chętnie dzieliła się swoim czasem, doświadczeniem i wiedzą. Gdy poznałem go kilka lat temu, wiedziałem, że jego historia to wręcz gotowy materiał na powieść. Gdy Zdzisław Piaskowski powiedział mi w sekrecie, że pracuje nad książką, postanowiłem zrobić wszystko by pomóc w zmaterializowaniu tych zamierzeń. Książka miała wiele życzliwych dusz, dzięki którym możemy się tu dzisiaj spotkać”.

Książka ukazała się w listopadzie ubiegłego roku przy okazji Jubileuszu 70-lecia Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

źródło: SDP Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wybrał nowy zarząd

Wiosenny Kiermasz rękodzieła w Olsztynie