fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

14 C
Olsztyn
środa, 8 kwietnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Odwołany w referendum były prezydent Olsztyna chce… referendum

reklama
Koronawirus raport na żywo z Olsztyna i woj. warminsko-mazurskiego RAPORT

Uniewinniony po 12 latach procesów od zarzutu gwałtu były prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski chce referendum ws. odwołania obecnego prezydenta miasta Piotra Grzymowicza. Argumentuje, że na Grzymowiczu ciążą prokuratorskie zarzuty, a jego polityka nie uwzględnia potrzeb mieszkańców.

Czesław Jerzy Małkowski nie poinformował jeszcze publicznie o planach referendum, ogłosił ten zamiar na spotkaniu z grupą swoich zwolenników, które we wtorek późnym wieczorem odbyło się w jednej z restauracji w Olsztynie. Film z tego spotkania Małkowski zamieścił później na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych.

W czasie spotkania Małkowski poinformował, że referendum będzie przeprowadzało stowarzyszenie, którego rejestrację już rozpoczęto. Ma się ono nazywać podobnie jak klub Małkowskiego w radzie miasta – Stowarzyszenie Demokratyczny Olsztyn. Referendum będzie miało na celu odwołanie wyłącznie prezydenta Piotra Grzymowicza. Rozważano, by głosować też nad odwołaniem rady miasta, ale uznano, że ponieważ w takim referendum, by było ono ważne, musi wziąć udział o 8 tys. ludzi więcej, niż w referendum dotyczącym wyłącznie odwołania prezydenta, zrezygnowano z planów odwoływania rady.

reklama

Małkowski wskazał też, kto będzie jego pełnomocnikiem referendalnym i zapowiedział, że jego pełnomocnik w najbliższy poniedziałek poinformuje olsztyńską delegaturę PKW o zamiarze przeprowadzenia referendum. „Ta data nie jest przypadkowa, bo 13. będzie pierwsza miesięcznica mojego uniewinnienia” – powiedział ze śmiechem Małkowski.

13 grudnia ub.r. Sąd Okręgowy w Olsztynie, po 12 latach procesów, prawomocnie uniewinnił Małkowskiego od zarzutu zgwałcenia ciężarnej urzędniczki. Prokuratura i kobieta, która oskarżała Małkowskiego o gwałt złożyli wnioski o uzasadnienie tego wyroku, ponieważ zamierzają złożyć kasację. Zapowiedź kasacji nie wpływa w żaden sposób na uniewinnienie Małkowskiego.

Na filmie zamieszczonym w internecie Małkowski wymienił kilka powodów, dla których chce w referendum odwołać Grzymowicza. Jako pierwszy wskazano fakt, że Prokuratura Regionalna w Białymstoku pod koniec roku zarzuciła Grzymowiczowi niedopełnienie obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego w związku z działalnością Stowarzyszenia „Helper”. Grzymowicz musiał wpłacić 60 tys. zł kaucji.

„W czasie referendum, gdy mnie odwoływano, także podnoszono, że prezydent nie może mieć zarzutów” – mówił Małkowski.

Kolejne argumenty, jakie Małkowski przywołuje za odwołaniem Grzymowicza dotyczą stanu finansów miasta. „Miasto w swojej historii jeszcze nie miało takiego budżetu” – powiedział Małkowski i wyliczył, że w 2020 roku w Olsztynie zabrakło dotacji dla prywatnych żłobków, przez co rodzice płacą wyższe opłaty za pobyt dzieci w tych placówkach. O połowę zmniejszono dotacje dla miejskich szkół, zrezygnowano z nauki pływania dla uczniów drugich klas, zupełnie obcięto pieniądze dla organizacji pozarządowych.

„Takie działania są wbrew zasadom społeczeństwa obywatelskiego” – mówił Małkowski. Powiedział też, że za rządów Grzymowicza „czynsze w mieszkaniach komunalnych wzrosły, jakby to była Warszawa”, a „pod względem kultury Olsztyn stał się wiochą”.

Argumenty Małkowskiego spotkały się z aprobatą uczestników spotkania.

Jeśli Małkowski lub jego pełnomocnik rzeczywiście złożą u komisarza wyborczego wniosek o zamiarze przeprowadzenia referendum w ciągu 2 miesięcy będą musieli zebrać ponad 13 tys. podpisów mieszkańców, którzy popierają ich działania.

Więcej na ten temat:

reklama
ŹródłoPAP
reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Warte uwagi

Potrzebujesz komputerowych akcesoriów do pracy zdalnej? SL Computer działa w Olsztynie

Niemal z dnia na dzień mieszkania i domy wielu olsztyniaków zamieniły się w biura czy wręcz centra dowodzenia przeróżnych firm. W zadbaniu o odpowiedni...

Konopne chmury przyłączają się do walki z koronawirusem

„Drodzy mieszkańcy Olsztyna, z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, w pełni popieram inicjatywę pozostania w domu na czas zagrożenia epidemicznego i wychodzę naprzeciwko waszym...

Konkurs