4 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Zażalenia „Agenta Tomka” i Piotra Grzymowicza ws. poręczeń majątkowych w śledztwie prokuratury

WiadomościZażalenia "Agenta Tomka" i Piotra Grzymowicza ws. poręczeń majątkowych w śledztwie prokuratury

Były poseł i agent CBA Tomasz K. oraz samorządowcy z Olsztyna, Reszla i Purdy zaskarżyli poręczenia majątkowe, zastosowane wobec nich w śledztwie białostockiej Prokuratury Regionalnej, dotyczącym nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper. W przypadku Tomasza K. to pół miliona zł.

reklama

O zażaleniach na zastosowane poręczenia majątkowe poinformował we wtorek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń. Jeśli zostały złożone prawidłowo, ich rozstrzygnięciem zajmie się miejscowy sąd rejonowy.

Głównym wątkiem śledztwa, które trwa w Białymstoku prowadzone od 2016 roku, po przejęciu z olsztyńskiej prokuratury okręgowej, jest wyjaśnienie nadużyć finansowych związanych z prowadzeniem w latach 2011-2017 domów opieki dla seniorów na Warmii i Mazurach. Prowadziło je olsztyńskie stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego „Helper”, korzystając z państwowych dotacji.

reklama

Część z tych pieniędzy miała zostać przywłaszczona lub wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem. Zarzuty przedstawiono prawie 40 osobom.

W ostatnim czasie zarzuty usłyszał m.in. Tomasz K. – w przeszłości poseł i agent CBA, zwany przez media „agentem Tomkiem”. Przez pewien czas kierował Helperem, gdy zrezygnowała z tego jego żona (również podejrzana w tej sprawie). Zarzuty wobec Tomasza K. dotyczą m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami około 10 mln zł oraz oszustw w związku z nienależnym przyznaniem ponad 39 mln zł dotacji, a także tzw. prania pieniędzy – na 2 mln zł. Wśród tzw. wolnościowych środków zapobiegawczych zastosowanych wobec podejrzanego, jest 500 tys. zł poręczenia majątkowego.

reklama

Badając też wątki dotyczące podejrzeń niedopełnienia obowiązków przez gminy, które podpisywały umowy ze stowarzyszeniem na prowadzenie środowiskowych domów pomocy, śledczy postawili zarzuty pięciu samorządowcom z województwa warmińsko-mazurskiego, w tym prezydentowi Olsztyna (zgadza się na podawanie w mediach danych i wizerunku), który sam o tym poinformował dziennikarzy. Piotrowi Grzymowiczowi grozi nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Podejrzani sprawowali w latach 2010-2017 urzędy: wójta gminy Jedwabno (dwie osoby), burmistrza Reszla i prezydenta Olsztyna, oraz – w latach 2014-2017 – wójta gminy Purda. Zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe od 10 tys. zł do 80 tys. zł.

Postanowienia o zastosowanych poręczeniach zaskarżyli do wtorku: Tomasz K. i Piotr Grzymowicz (w jego przypadku to 80 tys. zł) oraz burmistrz Reszla (50 tys. zł) i wójt gminy Purda (30 tys. zł) – poinformował prokurator Sawoń.

Więcej o Aferze Helpera:

  1. Afera w Olsztynie! Prezydent atakuje Wojewodę. Ten upublicznia niewygodne informacje
  2. Mieszkaniec Olsztyna, Agent Tomek z zarzutami m.in. prania brudnych pieniędzy
  3. Prezydent Grzymowicz niewinny? Prokura Regionalna ma miażdżące dowody. Nowe informacje!
  4. Prezydent Olsztyna z prokuratorskimi zarzutami m.in. działania na szkodę interesu publicznego
  5. Były prokurator broni Grzymowicza. Prezydent zmuszony do poręczenia majątkowego na 80 tys. zł
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
mec. O.
26 listopada 2019 17:55

Skandal!!! Śledztwo trwa w Białymstoku od 2016 roku, po przejęciu z olsztyńskiej prokuratury okręgowej, zostanie niedługo umorzone z powodu „przedawnienia’!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Popularne
Ogłoszenia