Wczoraj informowaliśmy, że do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie pełnomocnika męża tragicznie zmarłej lekarki. Dziś znamy już pierwsze szczegóły dotyczące śledztwa. TKO rozmawiało z rzecznikiem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Danielem Brodowskim, który potwierdził, że śledztwo oficjalnie ruszyło.
Tragedia, która poruszyła Olsztyn
Do tragedii doszło 29 lipca w Egipcie, podczas jednej z wycieczek fakultatywnych. W wypadku zginęła 41-letnia dr Anita Samek-Krymkowska – ceniona ginekolożka z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie – oraz jej 7-letni syn. Śmierć kobiety i dziecka wstrząsnęła mieszkańcami Olsztyna i środowiskiem medycznym.
W busie, który uległ wypadkowi, podróżowali turyści. 10 osób różnych narodowości ucierpiało. Sprawę badają równolegle służby egipskie i polska prokuratura, która przejęła ją do dalszego postępowania.
Prokurator zakwalifikował sprawę jako katastrofę w ruchu lądowym
Zawiadomienie złożone przez pełnomocnika męża ofiary trafiło do I Wydziału Śledczego. Jak informuje rzecznik, postępowanie zostało wszczęte w kierunku sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym – zgodnie z art. 173 §1 i §2 Kodeksu karnego.
– Doszło do skutku śmiertelnego, zginęły dwie osoby – dwoje obywateli polskich i obywatel Egiptu. W busie podróżowało wiele osób, co wypełnia przesłanki przestępstwa katastrofy komunikacyjnej – powiedział Daniel Brodowski.
Organy egipskie przeprowadziły sekcję, prokuratura czeka na dokumenty
Na ten moment polska prokuratura bazuje na materiale zgromadzonym przez egipskie służby. Zgodnie z procedurą, prokurator prowadzący sprawę wystąpi do Egiptu z wnioskiem o międzynarodową pomoc prawną, aby pozyskać dokumentację z miejsca zdarzenia.
– Uczyni to prokurator referent postępowania. Zobaczymy, jakie dokumenty otrzymamy. Na razie opieramy się na działaniach tamtejszych organów wymiaru sprawiedliwości – dodał Brodowski.
Ruszają pierwsze czynności procesowe
Śledztwo formalnie rozpoczęło się po wpłynięciu zawiadomienia, które zostało zadekretowane i przydzielone do konkretnego referenta. Rzecznik potwierdza, że w najbliższych dniach prokurator podejmie pierwsze czynności procesowe.
– Prokurator planuje działania – musi zaplanować, skierować wnioski do właściwych organów, zlecić czynności i wezwać świadków. To proces wymagający czasu i organizacji – wyjaśnia rzecznik.
W kręgu zainteresowania śledczych znajdują się m.in. uczestnicy wycieczki, w której doszło do tragedii. Prokuratura będzie chciała przesłuchać obywateli polskich, którzy brali udział w wycieczce, choćby na terenie kraju.
Rodzina przygotowuje pochówek
W międzyczasie rodzina zmarłych dr Anity podjęła kroki w celu sprowadzenia ciał do Polski. Przewidziany jest wspólny pochówek matki i dziecka. Śledczy nie wykluczają, że po sprowadzeniu ciał w Polsce zostaną zlecone dodatkowe badania sądowe.
