fbpx

Poinformuj nas: ALARM@tko.pl

reklama
środa, 26 Czerwiec, 2019
27 C
Olsztyn

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Burzliwe spotkania ws. przebiegu S16 przez Mazury

Strona główna Wiadomości Burzliwe spotkania ws. przebiegu S16 przez Mazury
reklama

Mieszkańcy Mazur, którzy wzięli udział w spotkaniach informacyjnych na temat przebiegu planowanej drogi S16 przez Mazury, nie chcą tej inwestycji, obawiają się zniszczenia środowiska naturalnego i niepokoją o rozwój turystyki. Drogowcy do końca roku chcą wybrać wariant, który będzie opiniowany środowiskowo.

Od poniedziałku trwały zorganizowane przez olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) spotkania informacyjne, na temat planowanego nowego przebiegu drogi S 16 przez Mazury na odcinku od Mrągowa do Ełku. Spotkania odbyły się w Mrągowie, Mikołajkach, Rynie, Orzyszu i Ełku i jak przyznał PAP rzecznik prasowy GDDKiA w Olsztynie Karol Głębocki, „wszędzie były bardzo emocjonalne i burzliwe”.

reklama

„Wiemy z doświadczenia, że na takie spotkania przychodzą najczęściej ci, którzy są przeciw. Teraz też tak było i nie dziwimy się temu” – powiedział PAP Głębocki i zaznaczył, że spotkania te nie były konsultacjami, a miały charakter informacyjny. Drogowcy chcieli przedstawić trzy możliwe warianty przebiegu S 16 przez Mazury mieszkańcom okolicy i poznać ich opinie.

Warianty przedstawione mieszkańcom Mazur zakładają, że droga S16 będzie głównym szlakiem komunikacyjnym przez ten region, a od niej będą „odchodziły” mniejsze lokalne drogi. Trasa ta ma przejąć z Mazur m.in. ruch ciężarówek. Najbardziej newralgicznym odcinkiem tej drogi jest fragment od Mrągowa do wsi Woźnice za Mikołajkami. Znajdują się tam bowiem Wielkie Jeziora Mazurskie, które trzeba ominąć bądź zrobić przez nie przeprawę, oraz tereny cenne przyrodniczo. Projektanci opracowali trzy wersje przebiegu DK 16 w nowym śladzie – dwa są zbliżone do obecnej trasy, jeden wariant zakłada poprowadzenie drogi od Mrągowa niemal pod Ryn i stamtąd do Woźnic.

Żaden z wariantów nie spodobał się mieszkającym w pobliżu planowanej trasy. „Mikołajki są kurortem. Jeśli zafunduje się nam tu trasę ekspresową, po której dzień i noc będą jechały tiry, kto przyjedzie tu odpoczywać? Co to za odpoczynek przy ekspresówce?” – powiedział PAP po spotkaniu w Mikołajkach burmistrz tego miasteczka Piotr Jakubowski.

Mieszkańcy na spotkaniach mieli transparenty wyrażające sprzeciw wobec tej inwestycji, a w mediach społecznościowych pojawiają się apele społeczników i organizacji pozarządowych z tych terenów, „by coś z tym zrobić, żeby to nie powstało”.

Głębocki przyznał PAP, że mieszkańcy proponowali m.in. remont już istniejących dróg tak, by ruch przez Mazury był rozproszony. „Mieszkańcy Orzysza optują za tym, by nową drogę budować przez teren poligonu w Orzyszu, ale sprzeciwia się temu stanowczo wojsko” – zaznaczył rzecznik olsztyńskich drogowców. Dodał, że nowa trasa S16 jest wpisana w transeuropejską sieć transportową i „zadaniem drogowców jest przygotować tę inwestycję do realizacji”.

Głębocki przyznał, że GDDKiA sporządzi po spotkaniach raporty i będzie „rozważać wszelkie związane z inwestycją wnioski”.

„Do końca roku chcemy wybrać któryś z wariantów i przedstawić go do rekomendacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. To ta instytucja będzie organizować konsultacje społeczne ws. przebiegu trasy S16 i od decyzji środowiskowej będą zależały dalsze losy tej trasy”- dodał Głębocki i zaznaczył, że jest za wcześnie, by mówić, za którym wariantem opowiedzą się drogowcy.

Droga krajowa nr 16 jest na razie wyremontowana i zmodernizowana na odcinku z Olsztyna do Borek Wielkich. Olsztyńska GDDKiA jest na etapie podejmowania decyzji ws. remontu kolejnego odcinka tej trasy od Borek do Mrągowa – oferty na remont drogi znacznie przewyższają kwoty, które na ten cel mają drogowcy.

Autor zdjęcia: gddkia.gov.pl

reklama
ŹródłoPAP
reklama

10 KOMENTARZE

 1. Ludzie zastanówcie się, ta droga to ratunek dla regionu i to w sensie rozwoju, i turystyki, i ochrony środowiska też. Przestańcie znów to zaliczać do polityki, jaki PIS i już kto w opozycji to sprzeciw i drogę blokować. Popatrzcie i tak „ruskie tiry” jeżdżą i rozjeżdżają ….zwierzęta, ludzi, kopcą dymem i smrodem. A te protesty? ….jak zwykle pseudo ekolodzy – jeżdżący dieslami i ci co przeciwko PIS. To jest nasz dom tu mieszkamy ta droga to 100 razy lepsze rozwiązanie niż to co jest, bo znów o nas zapomną i kasa pójdzie na „warszawkę”.

  1
  2
 2. Po 1 to jak turysci maja jechac takimi powolnymi trasami i smazyc sie w samochodzi to wola jechac nad morze. Po 2 lokalne spoleczenstwo tez jezdzi tymi trasami do pracy i na reke bedzie im jechac z 15-20 min szybciej. Po 3 bezrobocie w regionie jest duze przez zle skomunikowane tereny a mogloby kilka wiekszych zakladow powstac.

  6
  22
 3. To samo było z Północną obwodnicą Olsztyna. Mieszkańcy lokalnych gmin nie chcieli i inwestycję zablokowali. Teraz plączą i błagają żeby zrobić.

  10
  22
 4. Trochę rozsądku by się przydało. Każdy przyjezdny mówi, że z Olsztyna do Mrągowa jakoś da się przejechać, a dalej to już masakra. Czy lepsze drogi nie wpłyną na rozwój turystyki? Czy lepiej żeby droga krajowa szła przez środek Mikołajek i żeby turyści przebiegali między wieloma samochodami idąc na plażę? Naprawdę to jest lepsze?

  11
  22

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Co? Gdzie? Kiedy?

czerwiec, 2019

23CZE(CZE 23)11:00BTB Summer Dance Camp 2019BTB Dance Agency, Ul.Nowowiejskiego 1 ( bud. INKA piętro 3)

26CZE17:00Kochaj, nie chowaj!Scena Staromiejska, Stare Miasto 3

26CZE17:00Shisha w Miejska Beach BarMiejska Beach Bar, Kapitańska 23F

26CZE18:00Nieme Środy: Cud w MediolanieMOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3

27CZE14:00Nie taki #PR czarny – summer editionBrowar Warmia, ul. Nowowiejskiego 15

27CZE16:00Warsztaty dla dzieci -tworzymy „poduchę złościuchę”Fabryka Pozytywnej Energii, Jagiellończyka 10/1L

27CZE(CZE 27)17:00Babski Świat w Beretta PUBBeretta Pub, Kołłątaja 22

27CZE19:00Stomil Olsztyn - Baltika KaliningradKategoria wydarzenia:Sport i rekreacja

27CZE19:30Karaoke w Toast PubToast Pub, Pieniężnego 15

27CZE21:00Olsztyn / 46. Spotkania Zamkowe - Śpiewajmy Poezję 2019Muzeum Warmii i Mazur, Zamkowa 2

reklama

Warte uwagi

Kredyty konsolidacyjne, a statystyki rynku kredytowego

Regularna spłata zobowiązań to coraz trudniejsze zadanie. Według raportów ekonomicznych praktycznie, co dziesiąte zadłużone gospodarstwo domowe nie radzi sobie z terminowym regulowaniem rat. Praktycznie...

Najlepsze prostownice do włosów w 2019. Zobacz produkty tego roku!

Prostownica to jedno z najpraktyczniejszych urządzeń do stylizacji włosów. To dzięki niej bez większego trudu można uzyskać efekt prostych, gładkich i lśniących włosów jak...

Nadchodzi Night Power Energia 2019 

Uwielbiana przez wszystkich fanów sportów motorowych, wyjątkowa, bo rozgrywana na dachu Galerii Warmińskiej, jedyna i niepowtarzalna impreza Night Power powraca! Tegoroczna edycja już 22...

RABATOL.PL

X