8.3 C
Olsztyn
poniedziałek, 31 marca, 2025
reklama

Sukces warmińskich miodów pitnych w prestiżowym konkursie

OlsztynSukces warmińskich miodów pitnych w prestiżowym konkursie

Warmia nie tylko zachwyca krajobrazem i historią, ale też wyjątkowym smakiem. W ostatnich dniach potwierdziły to wyniki prestiżowego konkursu miodów pitnych Mead Madness Cup, którego tegoroczna edycja odbyła się podczas Europejskiej Konferencji Miodosytników w Krakowie. Warmińskie miody zdobyły tam aż kilka medali – i to w mocno obsadzonych kategoriach.

Nagrodzeni w konkursie

W rywalizacji wzięło udział łącznie 856 miodów z 32 krajów, z czego 357 to miody profesjonalne, a 499 – domowe. Wśród nich aż 21 miodosytni reprezentowało Polskę, a nasi producenci stanowili silną konkurencję – w kategorii domowej Polska zgłosiła 286 miodów, a w profesjonalnej 107 z 250 zgłoszeń.

W tej prestiżowej stawce wyróżniły się dwa podmioty z Warmii. Firma Mazurskie Miody Bogdan Piasecki z Tomaszkowa zdobyła złoty medal w kategorii „Inne napoje zawierające miód” za produkt „Sublimat Winny Mikołaja Kopernika”. Z kolei prawdziwą rewelacją okazała się Zuli Miodosytnia Warmińska z Kabikiejm Dolnych, która zdobyła dwa złote i dwa srebrne medale. Jury nagrodziło m.in. „Imago Komes” i „Bzika ze szlaku. Biały” oraz wyróżniło „Lupusa” i „Bzika Czarnego”.

Święta Warmia smakuje miodem i pasztetem

Sukcesy producentów miodów są wynikiem nie tylko ich umiejętności, ale i współpracy z Powiatem Olsztyńskim. Produkty te powstają w ramach Szlaku Świętej Warmii, który promuje lokalne smaki, kulturę i tradycję. Starosta olsztyński Andrzej Abako podkreślił: „Cieszę się, że mamy swój udział w tym sukcesie i gratuluję po raz kolejny ich producentom” (cyt. za Tygodnikiem Powiatowym).

Na tym jednak nie koniec regionalnych smaków. W ramach projektu „Warmia jest smaczna” promowany jest m.in. oryginalny „Warmiński pasztet ze śledzia”, a także ukazał się nowy przewodnik kulinarny – „Kuchnie Świętej Warmii”. Książka łączy przepisy z historią i opowieściami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Warmia przypomina dziś, że tradycja i smak idą tu w parze – a miód pitny staje się jej wizytówką nie tylko w kraju, ale i za granicą.

źródło: Powiat Olsztyński

Zostaw opinię pod artykułem
reklama
Popularne wideo z regionu

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Laurenty
27 marca 2025 11:30

Cieszę się, że chińskie i ukraińskie miody tak dobrze smakują.

Polecane