Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie ponownie znalazł się w prestiżowym Rankingu Szanghajskim (Global Ranking of Academic Subjects), odnotowując znaczące sukcesy w dwóch dyscyplinach: naukach weterynaryjnych i naukach rolniczych. Szczególne powody do dumy daje osiągnięcie w weterynarii, która uplasowała się w przedziale 51-75, co czyni UWM liderem tej dyscypliny w Polsce.
Sukces weterynarii w Kortowie
Kortowska weterynaria od kilku lat systematycznie pnie się w górę w międzynarodowym rankingu. Jeszcze dwa lata temu zajmowała miejsce w przedziale 151-200, by rok później awansować na 101-150, a obecnie znaleźć się w elitarnym przedziale 51-75. To osiągnięcie jest efektem ciężkiej pracy naukowców, których badania i innowacje przyciągają uwagę na arenie międzynarodowej.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest jedyną polską uczelnią, która znalazła się w pierwszej setce tej dyscypliny, co czyni ten sukces wyjątkowym.
Nauki rolnicze utrzymują mocną pozycję
Nauki rolnicze na UWM utrzymały miejsce w rankingu w przedziale 151-200. Dyscyplina ta obejmuje rolnictwo, ogrodnictwo, hodowlę zwierząt oraz rybactwo. Na sukces pracują przedstawiciele Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa oraz Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. Dzięki współpracy z głównymi uczelniami, takimi jak Wageningen University & Research w Holandii, UWM umacnia swoją pozycję w tej dziedzinie.
Zmiany w metodologii i prestiż rankingu
Ranking Szanghajski w edycji 2024 objął ponad 1900 uniwersytetów z 96 krajów. Oceniono 55 dyscyplin z pięciu głównych obszarów naukowych: przyrodniczych, inżynieryjnych, o życiu, medycznych i społecznych.
W tegorocznej edycji wprowadzono zmiany w metodologii, uwzględniając m.in. prestiż nagród zdobywanych przez kadrę akademicką, obecność w gronie Highly Cited Researchers oraz działalność w międzynarodowych organizacjach naukowych.
UWM liderem polskich uczelni
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski po raz kolejny udowadnia, że jest jednym z czołowych ośrodków akademickich w Polsce. Sukcesy w Rankingu Szanghajskim są potwierdzeniem wysokiego poziomu badań naukowych oraz efektywnej współpracy międzynarodowej.
źródło: UWM
Naprawdę czy to jakiś żart?
Szkoda tylko, że Lekarski jest taki cienki.