7 C
Olsztyn
wtorek, 21 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Szpital uniwersytecki zyska nowoczesny sprzęt do radiochirurgii

WiadomościSzpital uniwersytecki zyska nowoczesny sprzęt do radiochirurgii

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie pozyska innowacyjne urządzenie do radiochirurgii stereotaktycznej mózgu oraz głowy i szyi. Uczelnia przeznaczy na ten cel 17,5 mln zł.

reklama

Umowę na zbudowanie i wyposażenie przyszłego Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podpisały z firmą Synektik SA. W budynku, który powstanie na terenie szpitala uniwersyteckiego przy al. Warszawskiej, wykonawca zamontuje i uruchomi ultranowoczesny mikroakcelerator liniowy do radiochirurgii. To pierwsze takie urządzenie w Polsce.

Zgodnie z umową, realizacja zadania ma potrwać półtora roku, ale władze uczelni liczą, że pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z tego sprzętu już na wiosnę 2023 r. Środki na ten cel pochodzą z obligacji, które uniwersytet otrzymał od resortu nauki.

reklama

ZAP-X Gyroscopic Radiosurgery to system, który ma zapewnić unikatową precyzję i przez to zmniejszyć ryzyko powikłań w radiochirurgii. Wąski strumień promieniowania X dociera bezpośrednio do miejsca zaatakowanego przez chorobę.

Nowy rok akademicki studenci UWM rozpoczną w nowym budynku

Zdaniem prof. Sergiusza Nawrockiego prorektora ds. Collegium Medicum UWM, olsztyński szpital uniwersytecki zyska innowacyjne narzędzie, które może być wykorzystane w onkologii, neurologii czy neurochirurgii.

reklama

Jak mówił PAP, jest to bardzo precyzyjne urządzenie do radioterapii guzów mózgu, ale także leczenia chorób niezwiązanych z onkologią, w tym zmian funkcjonalnych obszarów mózgu, które generują np. sygnały w padaczce. Może być też wykorzystywane przy próbach leczenia Parkinsonizmu czy neuralgiach np. nerwów czaszkowych.

„Oprócz tego jest to doskonałe narzędzie do leczenia przerzutów do mózgu czy innych dobrze ograniczonych i zdefiniowanych zmian w twarzoczaszce. Zapewnia ono submilimetrową precyzję, która jest praktycznie nieosiągalna przy pomocy innych urządzeń” – ocenił prof. Nawrocki.

Jak zaznaczył, urządzenie pozwala na dokonywanie zabiegów nieinwazyjnych, bezkrwawych i bezbolesnych dla pacjenta. Olsztyn będzie jednym z kilku ośrodków w Europie, które dysponują takim sprzętem.

Hodowla owadów na cele żywieniowe. Ambitny projekt naukowców UWM

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Znamy zwycięzcę plebiscytu Belfer UWM 2022

Studenci UWM będą malować obraz "Nasze Niebo Kopernika"