Święto Wszystkich Zmarłych to szczególny czas, w którym wspominamy tych, którzy odeszli. W 2024 roku mieszkańcy Warmii i Mazur pożegnali wiele wybitnych postaci, których praca i pasja wpłynęły na rozwój regionu. Wśród nich znaleźli się zasłużeni przedstawiciele nauki, medycyny, polityki oraz sportu, ludzie, którzy przez lata angażowali się w życie społeczne i zawodowe, tworząc inspirujące dziedzictwo. Tym artykułem wspominamy niektórych z nich.
Straty w świecie polityki
W kwietniu odszedł Miron Sycz, polityk i były wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, który od lat aktywnie działał na rzecz mniejszości ukraińskiej w Polsce i współpracował z lokalnymi społecznościami.
17 sierpnia 2024 roku nagła śmierć Daniela Zadwornego, wójta gminy Dywity, wstrząsnęła lokalną społecznością. Wójt zmarł niespodziewanie podczas rodzinnego urlopu za granicą, mając zaledwie 46 lat. Był prawnikiem i urbanistą, pełniącym funkcję wójta od sześciu lat, a jego kadencja była wyjątkowa – w ostatnich wyborach zdobył ponad 81% głosów, co świadczyło o dużym zaufaniu mieszkańców.
Pożegnanie zasłużonych naukowców i nauczycieli
Wśród nich był prof. dr hab. inż. Bogusław Staniewski, wybitny specjalista w dziedzinie technologii mleczarskiej i zasłużony nauczyciel akademicki, oraz dr hab. Kazimierz Grążawski, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, historyk i archeolog, który całe życie poświęcił badaniom nad średniowieczem.
Świat nauki w sierpniu pożegnał prof. Zbigniewa Kwiecińskiego, wybitnego pedagoga, socjologa edukacji oraz członka rzeczywistego Polskiej Akademii Nauk. Profesor Kwieciński, związany był z wieloma polskimi uczelniami, w tym Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, był współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego i autorem licznych publikacji, które wniosły znaczny wkład do nauk o wychowaniu.
Społeczność Olsztyna przyjęła z wielkim smutkiem wiadomość o śmierci Teresy Piekut, cenionej nauczycielki i pianistki, której praca w Pałacu Młodzieży przez lata inspirowała młodych do odkrywania piękna muzyki. Pani Teresa znana była z niezwykłej wrażliwości i serdeczności. Jej pasja do muzyki przyczyniła się do rozwinięcia talentów u wielu osób, które teraz wspominają ją z wdzięcznością i miłością.
Pożegnanie lekarzy
W 2024 roku zmarł Franciszek Lewandowski, zasłużony lekarz ginekolog i położnik. Dr Lewandowski pracował przez wiele lat w Powiatowym Szpitalu im. Władysława Biegańskiego w Iławie: leczył, pomagał pacjentkom i aktywnie wspierał kształcenie młodych lekarzy.
W lipcu 2024 roku zmarła prof. dr hab. n. med. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz, wybitna lekarka i prekursorka olsztyńskiej diabetologii. Była założycielką Olsztyńskiego Ośrodka Diabetologii i Zaburzeń Metabolizmu oraz twórczynią Oddziału Endokrynologii i Diabetologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. Za swoją działalność otrzymała m.in. Złoty Krzyż Zasługi oraz tytuł „Lekarza Roku 2004.” Odeszła ceniona specjalistka, której wkład w rozwój medycyny na Warmii i Mazurach pozostanie nieoceniony.
3 września zmarł Bogdan Kula, ginekolog z Olsztyna oraz zapalony żeglarz i miłośnik muzyki. Cieszył się opinią lekarza pełnego empatii i zaangażowania.
Świat sportu pożegnał
W 2024 roku zmarł Janusz Milewski, wybitny działacz sportowy i jedna z kluczowych postaci w polskim kajakarstwie, którego śmierć stanowi wielką stratę dla środowiska sportowego. Przez dziesięciolecia działał jako wychowawca młodzieży, organizator licznych wydarzeń sportowych i lider w strukturach związkowych, edukował kolejne pokolenia młodych sportowców. Milewski pozostawił po sobie bogatą spuściznę, pełną pasji, poświęcenia i wartości, które z pewnością pozostaną w pamięci jego wychowanków oraz wszystkich, którzy mieli okazję z nim współpracować.
W wieku 78 lat zmarł Janusz Porycki, zasłużony działacz sportowy, dziennikarz i znawca historii sportu na Warmii i Mazurach. Jego praca na rzecz popularyzacji lokalnych dyscyplin oraz rozwój regionalnych klubów sportowych pozostawiły trwały ślad. Był związany m.in. z klubem OKS oraz wieloma lokalnymi związkami sportowymi, pełniąc funkcje kierownicze w organizacjach kolarskich, koszykarskich i tenisowych.
Środowisko sportowe Olsztyna z żalem przyjęło wiadomość o śmierci Aleksandra Wolskiego, zasłużonego trenera i założyciela klubu UKSJ Nippon Judo Olsztyn. Wolski, związany początkowo z Gwardią Olsztyn, był kluczową postacią w rozwoju judo i sumo w regionie. Jako jeden z pierwszych w Polsce zdobył tytuł trenera II klasy w sumo. Od założenia klubu Nippon Judo w 2007 roku poświęcał się szkoleniu młodych sportowców, z których wielu odnosiło sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych.
Jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek trenowanych przez Wolskiego była Urszula Sadkowska, reprezentantka Polski na igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008) i Londynie (2012).
Dziedzictwo i pamięć
Pamięć o wybitnych przedstawicielach regionu pozostanie żywa dzięki ich niezapomnianym dokonaniom, pasji i zaangażowaniu. Niezależnie od obszaru działalności, ich życie i praca miały ogromny wpływ na lokalną społeczność, inspirując i wzbogacając życie mieszkańców Warmii i Mazur. Dziękujemy.